NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Najwięcej dzieci rodzi się w Sierakowicach

  Najwięcej dzieci rodzi się w Sierakowicach

  Bartosz Cirocki

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Województwo pomorskie z przyrostem naturalnym na poziomie 3,5 promila zajmuje pierwsze miejsce w kraju

  Województwo pomorskie z przyrostem naturalnym na poziomie 3,5 promila zajmuje pierwsze miejsce w kraju ©Tomasz Bołt

  Mieszkańcy powiatu kartuskiego, który w ostatnich latach osiągał najwyższy przyrost naturalny w kraju, w ubiegłym roku doczekali się jeszcze większej liczby dzieci. Urzędy stanów cywilnych ośmiu gmin wydały aż 1949 aktów urodzeń. Liderem są Sierakowice, gdzie wskaźnik przyrostu wyniósł 14,36 promila.
  Województwo pomorskie z przyrostem naturalnym na poziomie 3,5 promila zajmuje pierwsze miejsce w kraju

  Województwo pomorskie z przyrostem naturalnym na poziomie 3,5 promila zajmuje pierwsze miejsce w kraju ©Tomasz Bołt

  Według danych ostatniego rocznika statystycznego GUS za rok 2009 województwo pomorskie z przyrostem naturalnym na poziomie 3,5 promila zajmuje pierwsze miejsce w kraju. Spośród 379 polskich powiatów to kartuski osiąga najwyższy wskaźnik, wynoszący 8,6 promila. Tuż za nim, z wynikiem 7,2 promila, plasują się dwa inne kaszubskie powiaty, czyli kościerski i wejherowski.

  W ciągu minionych 12 miesięcy liczba urodzeń w Kartuskiem ponownie wzrosła.
  W roku 2009 mieszkańcy doczekali się 1885 dzieci, w poprzednim liczba urodzeń była większa o 64. Wobec rosnącej liczby stałych mieszkańców przyrost naturalny powinien pozostać na podobnym poziomie.

  Najwięcej, bo 486 narodzin, zanotowano w gminie Kartuzy, natomiast pod względem przyrostu naturalnego liderem są Sierakowice. W ubiegłym roku stosunek różnicy urodzeń i zgonów do liczby ludności wyniósł tam 14,36 promila i jest najprawdopodobniej najwyższy w kraju. To również najlepszy wynik gminy od 1990 r., kiedy zanotowano tu rekordowy przyrost na poziomie 19,8 promila.

  - To dla nas duży powód do zadowolenia - przyznaje Zbigniew Fularczyk, zastępca wójta Sierakowic. - Rodziny wielodzietne w dawnym rozumieniu tego słowa są już u nas, co prawda, wyjątkami, ale często rodzice decydują się na troje lub czworo potomstwa, a dwoje to standard. Cieszymy się, że nasza gmina starzeje się wolniej niż inne, młodzi ludzie osiedlają się tutaj i zakładają swoje rodziny, bo widzą tutaj swoją przyszłość.

  Oprócz Sierakowic dwucyfrowy przyrost naturalny osiągnęły trzy inne gminy powiatu kartuskiego - Chmielno, Stężyca i Przodkowo.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama