POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Abp Sławoj Leszek Głódź opowiada o swojej chorobie

  Abp Sławoj Leszek Głódź opowiada o swojej chorobie

  oprac. JAR

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, po raz pierwszy po swojej operacji udzielił wywiadu dziennikarzowi katolickiemu. - Chcę powiedzieć, że jestem już w domu. Opuściłem szpital i powoli dochodzę do zdrowia. Przynajmniej powinienem dochodzić. Najpierw bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie modlitwy i solidarne trwanie. Nawet nie przypuszczałem, że będzie tyle dowodów pamięci o mnie - mówi w rozmowie z ks. Rafałem Starkowiczem z "Gościa Niedzielnego" abp. Głódź.
  Abp Sławoj Leszek Głódź

  Abp Sławoj Leszek Głódź ©Archiwum DB

  Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź opowiada także o tym, jak dowiedział się o swojej chorobie.
  - Najpierw były przypadkowe badania. Nie czułem, że coś mi dolega. Po przebadaniu powiedziano mi, że jest wrzód na żołądku. Potem, miesiąc później, dowiedziałem się, że trzeba natychmiast operować. I więcej. Usłyszałem, że jest to nowotwór - opowiadał.

  - Człowiek staje wówczas jak po wyroku na życie. To była niedziela, 28 września. Usiadłem i napisałem testament. Zarówno jego część duchową, jak i materialną. Zrobiłem to ręcznie, włożyłem do koperty, zakleiłem, przystawiłem pieczęć.
  Ona leży w szufladzie. Później szpital, operacja, pierwsze zdanie się na opatrzność, wolę Bożą i ludzi oraz ich profesjonalizm, ich dobroć i uśmiech. To jest ogromnie ważne dla chorego - mówi w rozmowie metropolita.

  Abp Sławoj Leszek Głódź potwierdził także to, o czym pisaliśmy we wtorek: - Ustaliliśmy [w kurii - dop. red.] , że będę urzędował już normalnie. Praca idzie tak, jak przed moim pójściem do szpitala, z zawieszeniem tylko wizyt w terenie, w parafiach. Powiedziano mi, że jeszcze mi tego nie wolno. A i nie mam siły, prawdę mówiąc.

  Czytaj więcej na ten temat: Abp Sławoj Leszek Głódź wyszedł ze szpitala, wrócił do Gdańska i już pracuje

  Abp Sławoj Leszek Głódź, mimo ciężkiej choroby, nie traci poczucia humoru. W rozmowie z ks. Starkowiczem wspomniał o Ryszardzie Kaliszu, który odwiedził go w szpitalu i przypomniał pewną anegdotę.

  - Wspominaliśmy ten czas, kiedy był ministrem spraw wewnętrznych. Mówię mu: "Wdzięczny ci jestem. Pamiętam, że kiedyś razem wieszaliśmy krzyż w twoim gabinecie" - opowiadał ze swadą metropolita. - Powiedziałem, żeby przestał chodzić pod tęczę i zdjął te kolorowe spódniczki. Odpowiedział, że już to wszystko zrobił. Przypomniałem też, jak w 2005 roku szukaliśmy modlitewnika w Częstochowie. Weszliśmy razem w domu pielgrzyma do kiosku. A Kalisza wszyscy znają. I mówią: "O, Kalisz! Modlitewniki sprzedaje!" - opowiadał "Gościowi Niedzielnemu" metropolita.

  Czytaj również: Wierni modlili się o powrót do zdrowia arcybiskupa Głódzia podczas mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku

  Metropolita opowiadał także o pracownikach Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.
  - Doznałem tam wiele ciepła. Poczynając od salowych i pielęgniarek, aż po lekarzy. Salowe podkreślały, że modlą się za mnie w domu, z dziećmi. Podobnie było z pielęgniarkami. Bardzo mnie to wzruszało. Tych oznak solidarności było może aż za wiele. Nie przypuszczałem... Chcę dodać, że praca w służbie zdrowia, to wielkie poświęcenie z ich strony. Na ogół mieszkają poza Warszawą. Wyjeżdżają o trzeciej, czwartej rano do pracy. Są z Kutna, Garwolina, spod Siedlec... To wielkie poświęcenie - mówił abp. Głódź.

  Cały tekst przeczytasz w "Gościu Niedzielnym"

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama