Sensacyjne znalezisko z 1927 roku (ZDJĘCIA)

  Sensacyjne znalezisko z 1927 roku (ZDJĘCIA)

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Może ktoś rozpozna te fotografie. To zdjęcie z pewnością może przedstawiać oddział wartowniczy na tle koszar
  1/5
  przejdź do galerii

  Może ktoś rozpozna te fotografie. To zdjęcie z pewnością może przedstawiać oddział wartowniczy na tle koszar

  Sensacyjna historia. Władysław Żuchowski (właściciel Galerii i Muzeum Cyklop) na rynku na Przymorzu kupił trzy zdjęcia. Widnieje na nich prawdopodobnie załoga Westerplatte. Na fotografiach umieszczona jest data 1927 rok. Fotografie Wojskowej Składnicy Tranzytowej z tego okresu to wyjątkowa rzadkość.
  - Rzeczywiście, bardzo interesujące zdjęcia. Z pewnością jedno może przedstawiać oddział wartowniczy na tle koszar na Westerplatte, dwa pozostałe prawdopodobnie także odzwierciedlają jakąś ważną chwilę, ale czy w składnicy? Jeszcze skonsultuję z kolegami, podobnie jak ja zajmującymi się Westerplatte i może uda się nam coś więcej ustalić - odpowiada historyk Andrzej Drzycimski. - Nie wiem, kim jest cywil widniejący na zdjęciach, mam pewne przypuszczenia, ale trzeba to potwierdzić po analizach innych zdjęć.


  Skąd cywil wziął się wśród załogi Westerplatte?
  - Domyślam się, jak to się mogło stać - odpowiada Andrzej Drzycimski. - Na początku załoga była wyłącznie wojskowa. Dzieliła się na oddział wartowniczy służby zasadniczej i zawodowych podoficerów. Pierwsi zmieniali się co pół roku, drudzy co około dwa lata, ale byli tacy, którzy pozostali w składnicy aż do wojny.

  Stopniowo, od 1927 roku, zaczęto wprowadzać pracowników cywilnych jako urzędników i pracowników kontraktowych. Latem zatrudniano także pracowników sezonowych i akordowych. Najpierw był to jeden pracownik cywilny, później było ich coraz więcej, a w 1939 roku prawie trzydziestu.

  Andrzej Drzycimski przypuszcza, że zdjęcia są autorstwa Feliksa Chmieleckiego, fotografa z Nowego Portu, który robił większość zdjęć na Westerplatte do 1932 roku. Felix Chmielecki mieszkał przy Fischerstrasse 6 (obecnie ul. Rybołówców). To on najczęściej uzyskiwał zgodę komendy na pobyt na Westerplatte, bowiem na teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej nie można było normalnie wejść. Pewnego razu wyniknęła cała afera, gdy Chmieleckiego złapano w Gdyni przy robieniu zdjęć obiektom wojskowym. Zaczęło się dochodzenie i okazało się, że fotograf z Nowego Portu jest... agentem wywiadu niemieckiego.

  - Te trzy fotografie kupiłem od młodego człowieka - opowiada Władysław Żuchowski. - Nie bardzo się orientował, co sprzedaje. Nie dowiedziałem się też, jak znalazły się w jego posiadaniu. Natychmiast porównałem fotografie z innymi w książkach. Pamiętałem, że koszary na Westerplatte miały charakterystyczny pruski mur, taki jak na tej fotografii.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   On

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 79

   Władysław Żuchowski niestety jest kiepski

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   identyfikacja

   bartek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 80

   Witam. Analizując zamieszczone zdjęcia mające przedstawiać żołnierzy na Westerplatte zwróciłem uwagę na zdjęcie przedstawiające żołnierzy z cywilem. Na mundurach żołnierzy na patkach kołnierzowych...rozwiń całość

   Witam. Analizując zamieszczone zdjęcia mające przedstawiać żołnierzy na Westerplatte zwróciłem uwagę na zdjęcie przedstawiające żołnierzy z cywilem. Na mundurach żołnierzy na patkach kołnierzowych widać symbol Gryfa Pomorskiego, a to znaczy, że żołnierze pochodzą z 64 Kaszubskiego Pułku Piechoty, który nie stacjonował na Westerplatte.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo!!

   tomi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 68

   naprawde super zdjecia , brawo :) wiecej takich perełek poprosze .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama