"Solidarność" chce pozwać Czesława Mozila. Związkowcom nie...

  "Solidarność" chce pozwać Czesława Mozila. Związkowcom nie podoba się użycie ich znaczka w teledysku

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  "Solidarność" chce pozwać Czesława Mozila. Związkowcom nie podoba się użycie ich znaczka w teledysku
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©screen z You Tube

  Najnowszy teledysk Czesława Mozila "Nienawidzę Cię Polsko" wzbudza duże kontrowersje. Obraz nie podoba się także członkom "Solidarności", którzy grożą, że pozwą artystę za wykorzystanie ich symbolu bez zgody.
  Aktualizacja godz. 15
  NSZZ „Solidarność” wezwała Czesława Mozila oraz wydawcę Barbarę Mikuła Mystic Production do zaprzestania bezprawnego wykorzystywania znaku słowno-graficznego „Solidarność” w teledysku „Nienawidzę cię, Polsko”.

  Związek zarzuca, że wykorzystanie znaku i kontekst jego wykorzystania narusza dobra osobiste NSZZ „Solidarność”, w szczególności godzi w dobre imię i renomę ogólnokrajowej, rozpoznawanej na świecie organizacji pracowniczej

  „Solidarność” domaga się w ciągu 30 dni wpłaty na cel społeczny kwoty 500 tys. zł, jednocześnie zapowiadając, że po tym terminie sprawa zostanie skierowana do sądu.

  Aktualizacja: środa, 22 października
  Znamy pełne stanowisko związkowców z "Solidarności".
  - Tu nie chodzi ani o teledysk, ani o przekaz artystyczny utworu, bo to sprawa wolności słowa i tego co artyści próbują wyrazić. Nam chodzi tylko i wyłącznie o to, że użyto naszego logo bez naszej zgody i wiedzy. Porównujemy to na zasadzie analogii, że to tak, jak byśmy my wzięli któryś z utworów pana Mozila do naszych kampanii nie występując do niego o zgodę i nie regulując w żaden sposób kwestii autorskich.To zwykła kradzież i będziemy stanowczo chronić naszą własność i nasze prawa do niej. To czy ten teledysk jest ładny, czy brzydki to nie nam oceniać - mówi Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego "S" Piotra Dudy.

  Związkowcy podkreślają, że gdyby artysta przed publikacją teledysku w sieci, wystąpił do nich o zgodę na użycie loga "S", mógłby ją dostać i całej afery by nie było.

  - Jesteśmy jedynym właścicielem i dysponentem tego logo. Bez naszej zgody nikt, nie tylko pan Mozil, nie może go wykorzystywać. Decyzji o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody na użycie znaku mamy całe mnóstwo. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie i na pewno prośba pana Mozila zostałaby rozważona. Nie wiem czy dostałby zgodę, czy nie, ale nawet o nią nie wystąpił, nie zapytał. Będziemy więc przeciw temu uruchamiać kroki prawne - zaznacza Lewandowski. - Gdyby pan Mozil szybko zareagował i nasz znak z klipu usunął, to proces nie byłby potrzebny, ale do tej pory ani piosenkarz, ani nikt z jego ekipy się z nami nie kontaktował i nawet nie próbował wyjaśnić tej sytuacji.

  Aktualizacja: wtorek, 21 października
  - Panie Mozil spotkamy się w sądzie za wykorzystanie bez zgody znaczka "S"- napisał na Twitterze Piotr Duda, szef NSZZ Solidarność.

  Chodzi o najnowszy teledysk artysty pt. "Nienawidzę cię Polsko", w którym jeden z aktorów ma na kamizelce charakterystyczną dla związkowców przypinkę z logo Solidarności. Przedstawiciele Solidarności nie wnikają w artystyczną wartość piosenki, nie podoba im się jedynie bezprawne ich zdaniem wykorzystanie słynnego logo "S".

  - To tak, jakbyśmy my wykorzystali utwór Czesława Mozila do naszej kampanii bez jego zgody. To zwykłą kradzież- mówi Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego Dudy.  Więcej na ten temat przeczytasz na stronie gdansk.naszemiasto.pl.

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Doda, Nergal zawdzięczają popularnośc niejakiemu nawiedzonemu Nowakowi

   lon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Mozil podziękuje Dudzie .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda ręki

   Zak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Nie ma się co zajmować tym żałosnym "tfurcą" o głosie głupka wioskowego
   z Monty Pythona i muzyce"trąbka, pompka i organy" z remizy. On tylko czeka na jakiś
   skandalik który zrobi mu reklamę. Za...rozwiń całość

   Nie ma się co zajmować tym żałosnym "tfurcą" o głosie głupka wioskowego
   z Monty Pythona i muzyce"trąbka, pompka i organy" z remizy. On tylko czeka na jakiś
   skandalik który zrobi mu reklamę. Za taki proces będzie całował pana Dudę w rękę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zjeżdżacie z góry...

   Żega (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   ...to hamujcie. Nie przesadzajcie z tym znaczkiem, bo nie czujecie klimatu utworu. "Solidarność" ma więcej tematów do interwencji, gdzie poniewierane jest polskie społeczeństwo, a nie zawsze to...rozwiń całość

   ...to hamujcie. Nie przesadzajcie z tym znaczkiem, bo nie czujecie klimatu utworu. "Solidarność" ma więcej tematów do interwencji, gdzie poniewierane jest polskie społeczeństwo, a nie zawsze to czyni. Warto czasem zachować powagę i nie rozdrabniać się. Utwór Mozila jest odzwierciedleniem kiepskiej rzeczywistości.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama