Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie trzecie podejście do prywatyzacji cukrowni w Malborku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Pracownicy malborskiej cukrowni, jedynej na Pomorzu, i skupieni wokół niej plantatorzy buraka cukrowego będą mogli wreszcie wykupić fabrykę na własność? Ministerstwo Skarbu Państwa zapowiada kolejną próbę prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej.

W Ministerstwie Skarbu Państwa wznowiono rozmowy w sprawie prywatyzacji plantatorsko-pracowniczej Krajowej Spółki Cukrowej, do której należy 7 zakładów, w tym ten w Malborku. Wypracowano wstępne założenia prywatyzacji.

- Szczegóły koncepcji zostaną ustalone podczas kolejnych spotkań i dla dobra procesu dopiero wówczas przedstawione opinii publicznej - wyjaśnia MSP w komunikacie.

W eter poszedł więc pozytywny przekaz, tymczasem okazuje się, że... nie jest tak różowo. Związki zawodowe pracowników cukrowni mają bowiem żal do związków plantatorów.

- To, co zaprezentowano w ministerstwie, jest tylko stanowiskiem plantatorów - mówi Zbigniew Jezierski, przewodniczący Solidarności nie tylko w Cukrowni Malbork, ale w całej KSC.

Plantatorzy informują, że MSP przyjęło ich propozycje, godząc się m.in. na przypisanie zakupu akcji do wielkości kontraktacji buraka. Według szacunków Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, na tonę surowca przypada 155 akcji. Omawiany model prywatyzacji zakłada sprzedaż wszystkich akcji posiadanych przez Skarb Państwa, w ramach którego ok. 90 proc. udziałów może zostać nabyta przez plantatorów, a ok. 10 proc. przez pracowników spółki.

Między innymi ten zapis razi pracowników cukrowni.

To trzecie podejście do prywatyzacji. Do tej pory pracownicy i plantatorzy zawsze szli razem. W 2012 r. proces unieważniono po ich alarmie o możliwości przejęcia KSC przez duży podmiot z branży rolno-spożywczej. Z kolei w 2013 r. nie mogli pogodzić się z faktem, że MSP nagle samo wstrzymało drugą próbę prywatyzacji.

- Teraz wysłaliśmy swoje pytania, postulaty do ministerstwa i czekamy na odpowiedź. Usiądziemy do stołu i będziemy rozmawiać dopiero wtedy, gdy ją otrzymamy - dodaje Zbigniew Jezierski.

KSC powstała w 2002 roku. Jest największym w Polsce i siódmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. Udział w krajowym rynku cukru wynosi blisko 40 proc.

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki