Gdańsk: Zatrucie Raduni wciąż bez procesu

  Gdańsk: Zatrucie Raduni wciąż bez procesu

  Tomasz Słomczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdański sąd przełożył termin rozprawy w procesie, w którym śledczy oskarżają biznesmena, szefa firmy Komers - International, o spowodowanie skażenia wód Raduni. To już kolejny raz, kiedy sąd przekłada terminy - w efekcie od wielu miesięcy sprawa nie może trafić na wokandę.
  Przypomnijmy - potężne skażenie środowiska nastąpiło 27 maja 2007 roku. Wówczas do Strugi Arciszewskiej i do Raduni przedostały się chemikalia, między innymi kwas azotowy. W efekcie w rzece znalazło się 10 ton śniętych ryb. To był upalny dzień, w wodzie kąpali się ludzie. U sześciu osób stwierdzono zmiany skórne na skutek oparzeń.

  Według prokuratury, osobą odpowiedzialną za wyciek trujących substancji jest Franciszek M., szef Zakładu Produkcji Spirytusu Komers - International. Zdaniem śledczych, rzekę skaziły odpady pogorzelniane, które pochodziły z należącej do tej firmy gorzelni Goszyn.

  W grudniu ubiegłego roku, po 18 miesiącach od przesłania do gdańskiego sądu aktu oskarżenia w tej sprawie, informowaliśmy, że proces nie może się rozpocząć. Powodem tego był wniosek, jaki złożyli obrońcy Franciszka M. Twierdzili oni, że prokuratura nie udowodniła winy temu, którego oskarża, i wnioskowali o umorzenie sprawy. Najpierw sąd miał rozpatrzyć ich wniosek 16 grudnia. Posiedzenie sądu nie odbyło się, sprawę przeniesiono na 22 grudnia. Ponownie nie doszło do posiedzenia sądu w tej sprawie. W końcu 28 grudnia podjęto decyzję - wniosek został oddalony, proces miał się już rozpocząć. Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na wczoraj. Jednak ponownie termin przeniesiono.

  - Odroczenie rozprawy nastąpiło z uwagi na wniosek obrońców Franciszka M., którzy w tym czasie musieli być na rozprawie w Warszawie - poinformowała sędzia Ilona Buła, wiceprezes Sądu Rejonowego Gdańsk Południe. Poinformowała również o zmianie składu sędziowskiego. - Sędzia prowadząca została przeniesiona do Gdyni.

  Nowy termin rozpoczęcia procesu wyznaczono na 8 kwietnia. Wówczas miną 4 lata od fatalnego zdarzenia i prawie 2 lata, od kiedy akt oskarżenia został złożony do sądu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama