Gdynia: Rezerwat morski powstanie w pobliżu Kępy...

  Gdynia: Rezerwat morski powstanie w pobliżu Kępy Redłowskiej? [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jakie stworzenia kryje Bałtyk? Pąkle
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©mat. Greenpeace

  Działacze Greenpeace'u i przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk złożyli wniosek o ustanowienie w Gdyni pierwszego w Polsce podwodnego rezerwatu przyrody w pobliżu Kępy Redłowskiej.
  Rezerwat ma powstać koło także chronionej Kępy Redłowskiej, na akwenie Bałtyku, między bulwarem Nadmorskim a molem w Gdyni Orłowie. Dokumenty w tej sprawie trafiły już do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

  - Bałtyk był przez lata nadmiernie eksploatowany, dlatego trzeba podjąć jak najszybciej działania w sprawie ochrony jego najcenniejszych obszarów - podkreśla Magdalena Figura, koordynatorka kampanii "Morza i oceany" w Greenpeace Polska.

  Ekolodzy i naukowcy nie mają wątpliwości, iż do takich właśnie akwenów należą okolice Kępy Redłowskiej.
  - W miejscu tym bytuje bardzo duża liczba cennych gatunków, które koniecznie należy chronić - podkreśla prof. Jan Marcin Węsławski, kierownik Zakładu Ekologii Morza w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. To m.in. koniki morskie, kraby, krewetki, liczne ryby i rośliny.

  Ekolodzy z Greenpeace Polska zapewniają, iż ustanowienie rezerwatu nie wpłynie negatywnie na możliwości zarobkowania przybrzeżnych rybaków. Nie będzie też przeciwwskazań, aby uprawiać tu żeglarstwo, kitesurfing czy nurkowanie. Ekolodzy wnioskują jedynie, aby na akwenie w pobliżu Kępy Redłowskiej nie prowadzić prac podwodnych i przemysłowych związanych m.in. z pogłębianiem morza, wybieraniem piasku, sztucznym utwardzaniem brzegów i dosypywaniem plaży. Nie będzie też wskazane, aby przy mierzącym kilometr odcinku linii brzegowej od bulwaru Nadmorskiego do mola w Orłowie uprawiać sporty motorowodne. Zakazem pojawiania się na tym obszarze objęte miałyby zostać m.in. skutery.

  Film Greenpeace'u: dlaczego warto tworzyć rezerwaty morskie?




  Magdalena Figura jest zdania, iż ochrona rezerwatowa przyczyni się do odbudowania populacji żyjących tam stworzeń, na czym rybacy nie stracą, a mogą skorzystać.
  - Bałtyk jako morze płytkie i mało słone jest szczególnie narażony na degradację - wyjaśnia. - Niektóre jego obszary już dziś zaliczane są do pustynnych i beztlenowych. Jeśli nie wdrożymy odpowiednich działań, wkrótce może się okazać, iż taka sytuacja będzie miała miejsce na całym Bałtyku. Dlatego konieczne jest podjęcie debaty na temat rezerwatu.
  s.szadurski@prasa.gda.pl

  Skomentuj: Czy przekonują cię argumenty za utworzeniem rezerwatu?



  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pieski

   gość żeglarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Tam właśnie jest plaża dla piesków.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pieski

   gość psiarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Plaża dla piesków jest duuuuużo dalej - w Kolibkach, nie przy Kępie Redłowskiej. :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo