Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank BPH zostanie sprzedany? W czyje ręce trafi gdańska centrala BPH?

JKL
Siedziba BPH w Gdańsku zbudowana przez Euro Styl jest jedną z najnowocześniejszych
Siedziba BPH w Gdańsku zbudowana przez Euro Styl jest jedną z najnowocześniejszych mat. prasowe
General Electric, amerykański właściciel BPH poinformował właśnie, że analizuje możliwości wyjścia ze swojego biznesu bankowego w Polsce. Bank rok temu przeniósł swoją siedzibę do Gdańska.

Nieco ponad rok temu w gdańskiej nowej siedzibie banku BPH SA w centrum BPH Office Park zaczęli pracę pierwsi pracownicy banku. Z czasem bank zajął trzy biurowce i przeniósł do Gdańska swoją centralę. W nowej siedzibie zaplanowane zostało zatrudnienie dla 2,7 tys. osób.

Amerykański właściciel banku poinformował właśnie, że analizuje możliwości wyjścia ze swojego biznesu bankowego w Polsce.

- Zarząd Banku BPH SA informuje, że w dniu 15 października 2014 roku powziął wiadomość, iż General Electric Company, podmiot dominujący wobec akcjonariuszy większościowych Banku, tj. GE Investments Poland sp. z o.o., Selective American Financial Enterprises, Inc. i DRB Holdings B.V., analizuje strategiczne możliwości sprzedaży akcji banku należących do tych akcjonariuszy, oraz że do udziału w tym procesie zaangażowano banki inwestycyjne i innych doradców - informuje BPH SA.
GE poinformował o swoich planach Komisję Nadzoru Finansowego.

Centrala BPH w Gdańsku jest jednym z największych pracodawców w mieście. Czy miasto starci siedzibę banku zależeć będzie od nowego właściciela. A ten, według opinii szefa KNF, powinien wywodzić się spośród firm niedziałających jeszcze w Polsce.

General Electric, jedno z czołowych przedsiębiorstw na świecie, w 1995 roku weszło na polski rynek finansowy. Przejęło Bank Solidarność Chase D.T. z siedzibą w Gdańsku. Trzy lata później dokupiony został Polsko-Amerykański Bank Hipoteczny SA. Z połączenia obu w 2005 roku powstał GE Money Bank SA. Pod koniec 2009 roku nastąpiło połączenie z mniejszą częścią banku BPH (większa jego część została przejęta przez Pekao SA).

W ubiegłym roku BPH zgromadził ponad 30 mld zł aktywów.

Bank jest kolejnym z trójmiejskich, w którym zachodzą zmiany własnościowe. Nordea Bank Polska została przejęta niedawno przez PKO BP. Z kolei dla Meritum Bank z siedzibą w Gdańsku jego większościowy udziałowiec szuka inwestora. Przejęciem zainteresowany jest AliorBank.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki