Grupa Yamato wystąpi w Gdyni. Potęga i magia japońskich...

  Grupa Yamato wystąpi w Gdyni. Potęga i magia japońskich bębniarzy

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdyński Teatr Muzyczny zaprasza pod koniec listopada na koncert najbardziej znanych bębniarzy świata, jak określa się słynną japońską grupę Yamato.
  Występy grupy Yamato daleko wykraczają poza ramy zwykłego koncertu muzycznego. To równocześnie spektakl i ceremonia

  Występy grupy Yamato daleko wykraczają poza ramy zwykłego koncertu muzycznego. To równocześnie spektakl i ceremonia ©a.warżawa/archiwum DB

  Japończycy występowali w Teatrze Muzycznym już wcześniej, ale pierwszy raz zaprezentują się na Dużej Scenie po jej modernizacji. Można więc mieć pewność, że ich niepowtarzalne widowisko zyska jeszcze na atrakcyjności.

  Taiko, koto i spółka


  Wielka międzynarodowa kariera Yamato nie byłaby możliwa, gdyby w połowie lat 80. ubiegłego wieku nie powstała moda na tzw. muzykę świata. Oczywiście już wcześniej istniało na Zachodzie pewne zainteresowanie niektórymi z odmiennych kultur muzycznych, jednak nie miało ono masowego charakteru. Dźwięki niebędące europejską lub północnoamerykańską muzyką poważną lub popularną określano mało kuszącym mianem muzyki tradycyjnej.


  Dopiero gdy w sklepach muzycznych pojawiły się półki z napisem World Music, a tej marketingowej nalepki zaczęły używać także rozgłośnie radiowe i organizatorzy koncertów, całe rzesze słuchaczy zaczęły interesować się muzyką wykonywaną w najdalszych rejonach świata.

  Na tej fali zainteresowania muzyką tradycyjną w 1993 r. w Japonii powstała grupa Yamato, której głównym wyróżnikiem są olbrzymie obrzędowe bębny taiko. Ale w składzie znajduje się także wiele tradycyjnych japońskich instrumentów strunowych szarpanych (koto, chappa, shino-bue, samisen, kane). Jeśli dodać do tego egzotyczne stroje muzyków i wspaniałą choreografię występu, zapierający dech spektakl jest gotowy.

  Wyszli z Edynburga


  W dotychczasowej karierze Yamato dał imponującą liczbę koncertów, która przekroczyła już 3,5 tysiąca. Triumfalny pochód japońskich bębniarzy przez światowe estrady rozpoczął się od udziału w prestiżowym Fringe Festival w stolicy Szkocji - Edynburgu - w 1998 r. Za swój występ odebrali nagrodę Fringe Award, a opiniotwórczy dziennik "The Scotsman" pisał o nich, że "w sposób niezwykły łączą energię szalonych rockmanów z duchowością Dalekiego Wschodu".

  Powyższa opinia bardzo precyzyjnie streszcza to, co w Yamato najbardziej zadziwia i pociąga publiczność, nawet taką, która nie ma wielkiego pojęcia o japońskiej kulturze i tradycji. Okazuje się, że monumentalne brzmienie, siła skomplikowanych nierzadko rytmów oraz wyczynowy charakter gry na wielkich bębnach nie pozostawiają nikogo ze zgromadzonych obojętnym. Przekonaj się i ty!

  Yamato. Teatr Muzyczny, pl. Grunwaldzki 1, Gdynia. Wtorek, 25 listopada, godz. 19. Bilety: 195/165/135 zł

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama