NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Pomorze: Spotkanie z kulturą na autostradzie A1

  Pomorze: Spotkanie z kulturą na autostradzie A1

  Dawid Majakowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Góra Klęczkowska w nowej formie, tym razem rzeźby, a zarazem ławeczek dla podróżnych

  Góra Klęczkowska w nowej formie, tym razem rzeźby, a zarazem ławeczek dla podróżnych ©Materiały promocyjne

  Spotkanie ze sztuką podczas podróży. Możliwe, pod warunkiem, że zjedziemy z głównej drogi i zawitamy do któregoś z pobliskich muzeów lub innych instytucji kulturalnych. Jednak już niebawem w wybranych miejscach obsługi podróżnych, na autostradzie A1 będzie można nie tylko odpocząć, ale także spotkać się ze sztuką.
  Góra Klęczkowska w nowej formie, tym razem rzeźby, a zarazem ławeczek dla podróżnych

  Góra Klęczkowska w nowej formie, tym razem rzeźby, a zarazem ławeczek dla podróżnych ©Materiały promocyjne

  - Powstała koncepcja ustawienia na MOP-ach rzeźb, które swoim kształtem nawiązywać będą do form zaczerpniętych z natury, autostrady i placu budowy - wyjaśnia Ewa Łydkowska, rzecznik prasowy Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza A1.

  Jak zdradzają pomysłodawcy, ma to być szersza inicjatywa GTC związana ze staraniami Gdańska o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że autorem projektów i modeli rzeźb, które mają stanąć na MOP-ach, jest architekt Krzysztof Granatowicz pracujący w firmie Skanska-NDI, głównego budowniczego drogi.

  - Autostrada Amber One w nazwie odwołuje się do bursztynu - mówi Krzysztof Granatowicz. - Obie projektowane przeze mnie formy nawiązują do motywu drogi, która ma bogatą symbolikę i właśnie w tym szukałem inspiracji. Bursztyn najlepiej wygląda oprawiony w srebro. Autostrada to rezultat ciężkiej pracy wielu ludzi, coś wartościowego, klejnot. Efekt podobny do bursztynu w srebrze w dużej skali można uzyskać przez zestawienie stali kornetowskiej (wyglądającej jak stal rdzewna) z nierdzewną. Przy użyciu minimalnej ilości materiałów chciałem stworzyć formy atrakcyjne zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkowy efekt otrzymywany jest przez podświetlenie i wyeksponowanie elementów ze stali nierdzewnej.

  Jedna rzeźba ma nawiązywać do drogi i stanie przed wjazdem do Gdańska, na MOP-ie w Kleszczewie. Druga kształtem nawiązuje do Góry Klęczkowskiej, która podczas budowy autostrady została zrównana z ziemią. Stanie na MOP-ie najbliższym miejsca, w którym się znajdowała.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama