18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Kuratoria do likwidacji

Agata Cymanowska
archiwum
Szykuje się rewolucja w nadzorze pedagogicznym. Od września mają przestać działać, istniejące od 1920 r., kuratoria oświaty oraz centralna i okręgowe komisje egzaminacyjne, a w ich miejsce powołane będą nowe jednostki.

Trwają właśnie konsultacje społeczne odnośnie projektu ustawy o systemie oceniania jakości edukacji, który zakłada wprowadzenie tych zmian, a w lutym projekt powinien trafić pod obrady Rady Ministrów. Jednak już teraz pojawiają się uwagi oraz obawy. A stanowiska są bardzo różne.

- Wszystko jest dopiero na początku drogi. Brakuje konsultacji społecznych, dopiero tydzień temu jako kuratorzy mieliśmy spotkanie z minister edukacji Katarzyną Hall, podobnie jak wojewodowie, marszałkowie i związki zawodowe - mówi Zdzisław Szudrowicz, pomorski kurator oświaty. - O potrzebie konieczności zmian dyskutujemy, ale dopóki nie ma podstawy prawnej, nie mogę nawet rozmawiać z ludźmi o tym, kto straci pracę, a kto nie.

Choć nowe jednostki zajmujące się badaniem efektów kształcenia powstaną na bazie zasobów kadrowych i lokalowych obecnych kuratoriów oraz komisji egzaminacyjnych, a część obecnych pracowników tych placówek przejdzie też do urzędów wojewódzkich (będą tam m.in. nadzorować realizację programów rządowych w zakresie oświaty), to i tak redukcja zatrudnienia będzie konieczna.
- Jest jednak zbyt wcześnie, aby móc stwierdzić, jak duża będzie jej skala - wyjaśnia Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego (w skali kraju będzie to 357 etatów mniej).

Autorzy projektu ustawy przewidują, że jej wejście w życie w 2011 r. może spowodować oszczędności na wynagrodzeniach pracowników w wysokości 0,8 mln. W 2012 r. będzie to już 18,7 mln zł, a w latach kolejnych po 19,1 mln zł.

Projekt ustawy zakłada powołanie naczelnego inspektora jakości edukacji. Obecne OKE oraz CKE, 16 kuratoriów z 72 zamiejscowymi delegaturami i oddziałami zamienione zostaną w Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji (KOJE), 7 okręgowych ośrodków jakości edukacji (OOJE) - w Gdańsku, Jaworznie, Krakowie, Łodzi, Łomży, Poznaniu i Wrocławiu oraz 30 rejonowych ośrodków jakości edukacji (ROJE).

Do zadań KOJE należeć będzie m.in. nadzór i koordynacja nadzoru pedagogicznego oraz przeprowadzanie egzaminów zewnętrznych. Inspektorzy z okręgowych ośrodków będą prowadzić nadzór bezpośrednio nad szkołami. Z kolei Ośrodek Rozwoju Edukacji i Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej zastąpi Krajowy Ośrodek Rozwoju Edukacji (KORE).

MEN w uzasadnieniu projektu ustawy zakłada, że głównym celem zmian jest wprowadzenie nowoczesnego i spójnego sytemu nadzoru, a przez to poprawa jakości kształcenia. W opinii MEN lipiec i sierpień wystarczą na przeprowadzenie tych zmian.

Zdaniem związkowców to za mało czasu. - To kolejny przykład wprowadzania zmian w krótkim i bez odpowiednich konsultacji - zauważa Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty ZRG NSZZ Solidarność. - Odnosimy też wrażenie, że tu bardziej chodzi o zmianę szyldów niż rzeczywiste zmiany w nadzorze. Ustawa atakuje zasadę równowagi ośrodków władzy w oświacie. Nauczyciel stanie się zakładnikiem samorządu terytorialnego.

Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, jednej z najlepszych szkół w kraju, podkreśla, że z punktu widzenia szkoły, planowane zmiany są drugorzędne.

- Lepiej skoncentrować wysiłek na kształceniu nauczycieli, bo wykształcony i dobrze opłacany nauczyciel to lepsza jakość kształcenia - mówi dyrektor Kossakowski. - Jakość edukacji zawsze bardziej zależeć będzie od kompetencji i oddania szkole osób, które się edukacją zajmują, niż od formy nadzoru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki