Festiwal Wybrzeże Sztuki 2014 w Gdańsku: Klasyka w...

  Festiwal Wybrzeże Sztuki 2014 w Gdańsku: Klasyka w nowoczesnej formie [ROZMOWA, PROGRAM]

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Festiwal Wybrzeże Sztuki 2014 w Gdańsku: Klasyka w nowoczesnej formie [ROZMOWA, PROGRAM]

  ©G.Mehring/archiwum DB

  Na VII Festiwalu Wybrzeże Sztuki obejrzymy siedem przedstawień. Dwa z nich to produkcje Teatru Wybrzeże. Z Adamem Orzechowskim, dyrektorem Teatru Wybrzeże, o VII Festiwalu Wybrzeże Sztuki, rozmawia Jarosław Zalesiński.
  Festiwal Wybrzeże Sztuki 2014 w Gdańsku: Klasyka w nowoczesnej formie [ROZMOWA, PROGRAM]

  ©G.Mehring/archiwum DB

  Sprawdziłem, że każdy tekst o tegorocznym festiwalu Wybrzeże Sztuki zaczynał się od informacji: obejrzymy spektakl Krystiana Lupy.
  (śmiech) To dobrze.

  Ale przedstawienie Lupy na Wybrzeżu Sztuki widzieliśmy też cztery lata temu. Tylko wtedy był to spektakl znany i uznany. W tym roku "Wycinkę" Bernharda, wyreżyserowaną przez Lupę w Teatrze Polskim we Wrocławiu, obejrzymy tuż po premierze.

  Bardzo się cieszę, że Krystian Lupa zgodził się pokazać to przedstawienie w Gdańsku. Przy tej okazji być może wstaniemy z kolan i wypowiemy się swobodnie na temat kolejnego przedstawienia Lupy. Publiczność gdańska będzie jedną z pierwszych, której dane będzie ten spektakl ocenić.

  Wśród zaproszonych przez Pana reżyserów z jednej strony jest Lupa, a z drugiej - grupa twórców młodszego pokolenia. Pokazuje Pan sztafetę pokoleń w polskim teatrze?
  To młode pokolenie coś już zrobiło i ma na swoim koncie ileś przedstawień wyróżnianych. Radosława Rychcika gościliśmy już na Wybrzeżu Sztuki, również Marcina Libera. Nie jest więc tak, że te nazwiska pojawiają się po raz pierwszy.

  Festiwalu Wybrzeże Sztuki 2014 w Gdańsku - PROGRAM


  Poza Wojciechem Farugą.
  Faruga wyreżyserował już parę przedstawień, także Teatru Telewizji. Mam nadzieję, że wszystkie przedstawienia tych reżyserów będą dla nas znaczące i interesujące. One inaczej podchodzą do człowieka i świata. To, co nazwał pan sztafetą pokoleń, dzieje się w teatrze stale.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo