Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak minęła kadencja Grzegorza Piechowskiego?

Maciej Wajer
Rozbudowa kanalizacji, inwestycje w turystykę oraz oświatę. Na tych sferach władze gminy Kościerzyna skupiły się w minionych czterech latach. Nie brakowało jednak spraw kontrowersyjnych.

Mijające cztery lata w przypadku gminy Kościerzyna różniły się od minionych kadencji, ponieważ w przypadku tego samorządu doszło do zmiany władzy. Gmina od początku swojego istnienia, czyli od 1992 roku, była rządzona przez Waldemara Tkaczyka, który w ostatnich wyborach samorządowych nie walczył o stanowisko wójta. Ten urząd w 2010 r. zdobył Grzegorz Piechowski, który wcześniej był radnym powiatu kościerskiego.

Kanalizacja i turystyka

Minione cztery lata pod względem inwestycji były owocne. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć była rozbudowa kanalizacji. Zadanie, które cały czas jest realizowane, objęło swoim zasięgiem m.in. takie miejscowości jak Wielki Podleś, Niedamowo, Dębogóry, Kaliska, Kościerska Huta, Kościerzyna Wybudowanie, Nowy Klincz oraz Skorzewo. Dużo się działo również w sferze turystycznej, a w szczególności jeśli chodzi o poprawę jej infrastruktury. Przykładem może być projekt "Stolemowe szlaki - wzmocnienie infrastruktury turystycznej w gminie Kościerzyna", który został dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. W jego ramach wybudowano sieć obiektów małej infrastruktury w sześciu miejscowościach gminy. Chodziło m.in. o wybudowanie obiektów nad Jeziorem Zagnanie w Wielkim Podlesiu, Dobrogoszcz w Dobrogoszczu, Jelenie we Wdzydzach, a także w Stawiskach, Częstkowie oraz Kaliskach Kościerskich. Stanęły tam między innymi wiaty grillowe, przebieralnie oraz domki dla ratowników. Dodajmy, że gmina pozyskała na ten cel prawie 1,5 mln zł. Jeśli chodzi o letnią stolicę gminy Kościerzyna, czyli Wdzydze Kiszewskie, to warto też wspomnieć o wybudowaniu Centrum Usług Turystycznych w tej miejscowości. To obiekt, który pełni funkcję informacji turystycznej, znajdują się w nim też miejsca na wystawy regionalne. Obiekt został również wyposażony w profesjonalną estradę, która w okresie letnim jest wykorzystywana do różnych imprez. Z CUT korzystają również ratownicy WOPR, którzy czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających nad miejscowym jeziorem.

Kultura i edukacja

Ciekawie było też w sferze kultury. W tym miejscu można przytoczyć Letnie Spotkania z Historią, które odbyły się między innymi w Kornem oraz Wdzydzach. Dzięki nim mieszkańcy regionu, a także wypoczywający tutaj turyści mieli okazję przenieść się w okres średniowiecza. Wdzydze stały się również miejscem takich imprez jak Święto Sielawy oraz Troci Wdzydzkiej. Jeśli chodzi o edukację, gmina realizowała w trzech gminnych szkołach program Superuczeń. Największą inwestycją na płaszczyźnie oświatowej była budowa przedszkola samorządowego w Skorzewie, które kosztowało około 2,8 mln zł oraz uruchomienie trzech punktów przedszkolnych w Kaliskach Kościerskich, Wąglikowicach oraz Niedamowie. Nowoczesne boiska sportowe powstały również w Wielkim Klinczu oraz Kaliskach.

Kontrowersje

W okresie czterech lat nie obyło się bez spraw kontrowersyjnych. Jedną z nich, która odbiła się głośnym echem wśród mieszkańców była sprawa wybudowania wielofunkcyjnego Orlika, które miało powstać w Wielkim Klinczu. Realizacja tego przedsięwzięcia była inicjatywą wójta, jednak pomysł został storpedowany przez radnych, których większość nie wyraziła zgody na budowę takiego obiektu. Dużo emocji wzbudziła też inna inwestycja, mianowicie wspólny projekt miasta i gminy dotyczący budowy schetynówki łączącej gminę i miasto (część miejska to ul. Towarowa, a gminna - droga gruntowa od granicy miasta w kierunku N.Klincza). Część radnych doszła do wniosku, że koszt tego przedsięwzięcia jest zbyt wysoki. Cieniem na tej kadencji kładzie się również konflikt między przedstawicielami UG, a mieszkańcami wsi Łubiana. Chodziło o wykorzystywanie budynku po byłym dworcu PKP w tej miejscowości, a także kwestie związane z osobą, która miała zarządzać tym obiektem. Dużo kontrowersji wzbudziła też sprawa konkursów na stanowiska dyrektorów szkół. Zaskoczeniem dla części środowiska nauczycielskiego była rezygnacja dyrektorki ZK w W. Klinczu oraz konkurs na stanowisko dyrektora ZK w Łubianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki