POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Tczew. Pod asfaltem ulicy Czyżykowskiej odkryto fragmenty...

  Tczew. Pod asfaltem ulicy Czyżykowskiej odkryto fragmenty nagrobków

  Przemysław Zieliński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Fragment grobowca, który użyto jako materiał budowlany podczas remontu ul. Czyżykowskiej w Tczewie.

  Fragment grobowca, który użyto jako materiał budowlany podczas remontu ul. Czyżykowskiej w Tczewie. ©Dawny Tczew

  W czasie remontu ul. Czyżykowskiej w Tczewie odkryto pod asfaltem fragmenty nagrobków. To kolejne tego typu znalezisko w mieście.
  Fragment grobowca, który użyto jako materiał budowlany podczas remontu ul. Czyżykowskiej w Tczewie.

  Fragment grobowca, który użyto jako materiał budowlany podczas remontu ul. Czyżykowskiej w Tczewie. ©Dawny Tczew

  - Znaleźliśmy kilka fragmentów nagrobków, niektóre z wciąż czytelnymi napisami - mówi Łukasz Brządkowski, koordynator Dawnego Tczewa. - Wszystkie trafią do bazy Zakładu Usług Komunalnych.

  Tam dołączą do ponad stu fragmentów grobowców znalezionych trzy lata temu podczas przebudowy ul. Chopina, gdzie posłużyły jako kostki brukowe, oraz kilku całych tablic z nazwiskami zmarłych, które miłośnikom historii Tczewa przekazali mieszkańcy. Tablice te służyły jako chodniki lub progi na podwórkach i w piwnicach kamienic.
  - Chcemy, aby w niedalekiej przyszłości powstało z nich Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy - podkreśla Brządkowski.

  Odkrycia dokonali miłośnicy historii miasta skupieni wokół Wirtualnego Muzeum Miasta Dawny Tczew. Od dłuższego czasu podejrzewali, że po wojnie - podczas jednego z wcześniejszych remontów tej i innych ulic - jako materiał budowlany wykorzystano fragmenty nagrobków pochodzących ze zlikwidowanego cmentarza ewangelickiego.

  Cmentarz ewangelicki, z którego najprawdopodobniej pochodzą fragmenty nagrobków, po II wojnie światowej ulegał systematycznej dewastacji i rabunkom. Przykładowo, jak wspominają świadkowie, tablicę z grobu przemysłowca Hermanna Heine przekuto na pomnik upamiętniający tczewian rozstrzelanych przez Niemców w 1940 r. Ostateczne zniszczenie cmentarza miało miejsce w latach 60., a urzędowo nekropolię zlikwidowano na początku lat 70. XX wieku. Dzisiaj na jej miejscu znajduje się park Kopernika. Szczątki dawnych mieszkańców Tczewa pozostały w ziemi...

  - Czekamy na sygnały od tczewian, którzy wiedzą, gdzie jeszcze mogą się znajdować fragmenty nagrobków z tego cmentarza - dodaje Łukasz Brządkowski.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PROPAGANDA RODEM Z KOMUNIZMU I FASZYZMU TO JEST TAKI DAWNY TCZEW-riot

   PROPAGANDA RODEM Z KOMUNIZMU I FASZYZMU TO JEST TAKI DAWNY TCZEW -riot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Mama tu doczynienia z propagandowy populistyczna z czasu ery komunizmu faszyzmu przykre to taki jest TEN DAWNY TCZEW WIELKI MISTRZ KOORDYNATOR lukasz brzadkowski i autor tego newsa zielinski a db...rozwiń całość

   Mama tu doczynienia z propagandowy populistyczna z czasu ery komunizmu faszyzmu przykre to taki jest TEN DAWNY TCZEW WIELKI MISTRZ KOORDYNATOR lukasz brzadkowski i autor tego newsa zielinski a db daje aprobate.Historiia tablic jest inna a prawda taka wyznannie ewangelickoasburskie w Tczewie niechce na swoim cmentarzyku tych resztek pomika X? CO NIEMA OPIEKUNA.Temat wyczerpany .Sprawa Heina Hermanna jest znnana i w tej kwesti nema protestu z strony wyznania ewangielickiego poprostu N I E C H C E T E TEJ TABLICY WYZNANIE EWANGIELICKIE W TCZEWIE DO SIEBIE.Taka"ekshumacja?" tego problemu to wielki kicz jak ten "DAWNY TCZEW MA UKRYTE KONTAKTY Z GRUPAMI RODEM IDELOOGI WERMAHTU GESTAPO I GREMIAMI W NIEMCZECH WROGIE POLSCE I DLA TCZEWA.Sytuacja ciekawa bo prokuratura tczewska policja tczewska usypia problem.Fragmenty pomnikowe wkopywali extra potomni zabitych zamordowanych bo taka jest tradycjya przy likfidacji cmentarzy jak je zmiejszono.Farmazony medialne a "EKSHUMACJI KOMUNIZMU FASZYZMU TO NIKT NIECHCE TO HANIEBNY DUCH A WSKRZESZANIE TAKIEJ ERY CO JEST PRAWNIE I MORALNIE ZBRONIONE. Autor/rzy zapomina co to jest faszyzm niewola WOJNA.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama