Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Kto kupi 7"byczych" Słupii, ten się obłupi

  Kto kupi 7"byczych" Słupii, ten się obłupi

  Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z wielkim hukiem Słupsk i Ustka wypromowały nowy żeton monetarny o nominale "7 Słupii". Huk zrobił się dlatego, że nowa moneta ma w nazwie błąd ortograficzny - zamiast Słupi, mamy bowiem słowo Słupii. "Byczą" Słupią można płacić lub wymieniać na usługi i produkty na terenie obu miast aż do 30 września.
  Po sukcesie ubiegłorocznej emisji monet "4 Słupie" Słupsk i Ustka postanowiły zwiększyć nominał i zasypać turystów, mieszkańców oraz kolekcjonerów nowymi monetami. Wybór ponownie padł na lokalny dukat - Słupie. W lipcu wydano nominał "4 Słupie".

  Moneta przedstawia połączenia najważniejszych symboli obu miast - na żetonie znajduje się podobizna Witkacego i Zamek Książąt Pomorskich oraz ustecka latarnia morska. W miniony piątek wpuszczono do obiegu nominał "7 Słupii" z serii Polskie Latarnie Morskie.

  Mennica Polska wybiła jedynie 15 tysięcy takich monet. Po 7,5 tys. dla Ustki i Słupska. Żeton-moneta, choć piękna i znacząca dla kolekcjonerów, ma jednak jeden charakterystyczny feler - co ciekawe - prezentowany przez ratusz jako atrakcja. W jej nazwie użyto dwóch liter "i" - zamiast poprawnie napisanej Słupi (tak podają słowniki ortograficzne, cytując nawet odmianę rzeki Słupi).

  Urzędnicy ratusza twierdzą, że wydanie monety z celowym błędem w nazwie spowoduje ruch i zainteresowanie wśród kolekcjonerów.
  - To pisownia celowa - zapewnia Mariusz Smoliński, rzecznik prezydenta. - Dwie litery "i" w słowie "Słupii" zostały wprowadzone w uzgodnieniu z Mennicą Polską, która wybiła 15 000 sztuk tej monety.

  Zabieg ten ma dodatkowo wypromować żeton, wyróżnić go wśród innych wchodzących w skład serii: Polskie Latarnie Morskie.

  Smoliński dodaje, że jeżeli ktoś, mimo tych wyjaśnień, uważa, że popełniono błąd ortograficzny, to tym lepiej dla żetonu, o którym zrobi się głośno.
  - Zdajemy sobie sprawę, że gdyby chodziło o rzekę, a nie o żeton, to w nazwie znalazłoby się jedno "i" - stwierdza.

  Co na to kolekcjonerzy? Uważają, że trzeba czekać na rozstrzygnięcie sprawy przez językoznawców. - Poloniści muszą się wypowiedzieć na temat pisowni tego słowa - mówi Jerzy Henke ze Słupskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

  Tymczasem moneta cieszy się zainteresowaniem. Jej złote i srebrne odpowiedniki o nominałach 70 i 700 Słupii w serwisach aukcyjnych osiągają ceny od 250 do kilku tysięcy złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo