Malbork. Do bazy lotniczej przylecą Belgowie. NATO wzmacnia...

  Malbork. Do bazy lotniczej przylecą Belgowie. NATO wzmacnia misję Baltic Air Policing

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego na początku stycznia przylecą Belgowie. Obecnie przebywają tu Holendrzy z F-16, którzy przedłużyli pobyt do świąt Bożego Narodzenia. NATO uznało, że z powodu sytuacji we wschodniej Ukrainie trzeba wzmacniać z terenu Polski tzw. misję Baltic Air Policing nad Litwą, Łotwą i Estonią.
  Obecnie w Malborku przebywają Holendrzy z F-16, którzy przedłużyli pobyt do świąt Bożego Narodzenia.

  Obecnie w Malborku przebywają Holendrzy z F-16, którzy przedłużyli pobyt do świąt Bożego Narodzenia. ©A.Szozda

  W tych, nieposiadających własnego lotnictwa państwach członkowskich Sojuszu na zmianę stacjonują piloci sojuszników. Dodatkowo są wspierani z Malborka.

  Dlatego wcześniej przez cztery miesiące w 22 BLT stacjonowali Francuzi, obecnie przebywają tu Holendrzy z F-16, którzy przedłużyli pobyt do świąt Bożego Narodzenia, a na początku stycznia 2015 r. zawitają Belgowie. Obecność zachodnich lotników to również doskonała okazja dla polskich żołnierzy do podnoszenia kwalifikacji.

  - Nasi piloci od 25 lat nie mieli tyle szkolenia, co obecnie, i to nie wyjeżdżając z kraju. To jest nie do przecenienia - mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP w Warszawie.

  O wysłaniu kontyngentów do Malborka decyduje dowództwo NATO, ale byłoby to niewykonalne bez zgody politycznej państw członkowskich. To one ze swojego budżetu pokrywają koszty pobytu i zabezpieczenia logistycznego lotów.

  Żołnierze Belgijskich Sił Powietrznych pojawią się w styczniu na pewno na cztery miesiące. Kontyngent z czterema F-16 ma liczyć ok. 60-70 osób. Lokalni hotelarze liczą na to, że Belgowie zostaną zakwaterowani w Malborku - w przeciwieństwie do Holendrów, którzy na lotnisko dojeżdżają z elbląskiego hotelu.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo