Pierwsza pomoc. Od czerwca 2015 roku będzie działał tylko...

  Pierwsza pomoc. Od czerwca 2015 roku będzie działał tylko numer 112. Znikną 997, 998 i 999 [ROZMOWA]

  rozm. Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z Ryszardem Sulętą, dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
  Ryszard Sulęta

  Ryszard Sulęta ©Archiwum

  Jak często mieszkańcy Pomorza wzywają pogotowie?
  W ubiegłym roku dysponenci pogotowia odebrali 486 tys. telefonów od osób wzywających pomocy. Około 65 proc. tych zgłoszeń zakończyło się wyjazdem zespołu ratowniczego.

  Czy wiedza o tym, że pogotowie jest od ratowania życia i nie może pełnić funkcji przychodni rodzinnej na kółkach, jest już powszechna?
  Cały czas popularyzujemy instytucję nocnej i świątecznej pomocy, bo wielu ludzi nie ma pojęcia, że ona w ogóle istnieje.

  Głośno było ostatnio o przypadkach, w których dyspozytor, instruując przez telefon osobę dzwoniącą, która nie potrafiła udzielać pierwszej pomocy, pomógł jej uratować czyjeś życie, odebrać poród. Dysponenci pogotowia stają się bohaterami.

  Wymagania, jakie stawia przed dyspozytorami ustawa o ratownictwie medycznym, są wysokie, podobne do tych, które stawia się ratownikom kwalifikowanym. Taka osoba musi zachować zimną krew, być doskonale zorientowana w procedurach ratowania życia i procedurach psychologicznych, które uspokoją dzwoniącego i pozwolą doczekać przyjazdu karetki pogotowia. Jeśli pogotowie wzywają służby - policja, straż pożarna - sprawa jest prosta, wiadomo, kiedy wysłać trzeba karetkę "S", a kiedy podstawową. Na numer 112 dzwonią jednak także osoby postronne, które nie bardzo wiedzą, jak przekazać informacje. Od umiejętności dyspozytora zależy, czy udzielona pomoc będzie właściwa. Na Pomorzu pracuje 18 dyspozytorni, czyli w każdym powiecie jest "pogotowie". Gdańska obsługuje też Malbork i Nowy Dwór.

  Mamy wystarczająco dużo karetek?
  Na Pomorzu dyżuruje 81 tzw. dobokaretek, czyli zespołów ratownictwa medycznego, z czego 32 to karetki "S", w których jeżdżą lekarze systemu, i 49 karetek podstawowych z ratownikami medycznymi. W sezonie dodatkowo - cztery "sezonowe" oraz dwie karetki wodne. I motocykl, który wchodzi w skład zespołu podstawowego.

  Dzwonić na 999 czy pod 112?
  Od czerwca 2015 roku przestaną funkcjonować "dziewiątki". Pogotowie wzywać będziemy już tylko dzwoniąc pod jeden alarmowy numer 112, podobnie jak w całej Europie i USA. Pomorze jest już do tego przygotowane od dwóch lat.

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   112 bez sensu

   moher (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   W obecnej formie nr 112 jest całkowicie bez sensu. Operatorzy pełnią rolę telefonistki, zbierają wywiad i łączą do odpowiedniej służby która na nowo zbiera informacje co niesłychanie wydłuża czas...rozwiń całość

   W obecnej formie nr 112 jest całkowicie bez sensu. Operatorzy pełnią rolę telefonistki, zbierają wywiad i łączą do odpowiedniej służby która na nowo zbiera informacje co niesłychanie wydłuża czas zadysponowania np. ZRM. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kpina

   teodor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ciekawe czy człowiek wie o czym mówi. Nie znam regionu w naszym pięknym kraju, który byłby przygotowany na odsługiwanie wszystkich zdarzeń alarmowych (z 997; 998; 999) pod jednym dotychczas nie...rozwiń całość

   Ciekawe czy człowiek wie o czym mówi. Nie znam regionu w naszym pięknym kraju, który byłby przygotowany na odsługiwanie wszystkich zdarzeń alarmowych (z 997; 998; 999) pod jednym dotychczas nie spełniających żadnych norm nr alarmowym 112zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A przekierowanie?

   Arek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A nie można przekierowania automatycznego zrobić z 9.. na 112? Większość starszych osób tak będzie dzwonić pod dziewiątki.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no własnie tak będzie

   :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dzwoniąc na numery alarmowe 999,998 i 997 zostaniemy połączeni z CPRem w Gdańsku który obsługuje numer 112

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama