POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Uczczą pamięć zamordowanych

  Uczczą pamięć zamordowanych

  Maciej Wajer

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Uczczą pamięć zamordowanych
  W tym roku przypada 75. rocznica zamordowania mieszkańców wsi Karpno w gminie Lipusz przez hitlerowskich okupantów
  Uczczą pamięć zamordowanych
  W październiku 1939 na trasie Lipusz -Karpno hitlerowscy okupanci dokonali mordu na miejscowej ludności. W tych okolicach zastrzelono dokładnie ponad 20 osób. Początkowo na miejsce kaźni przywieziono około 50 ludzi, których zatrzymano według uprzednio już przygotowanych list. Na miejscu przeprowadzono jednak ponowną selekcję wybierając z tej grupy tych, co pełnili jakieś funkcje urzędowe: kolejarzy, pocztowców itp. Egzekucje nadzorował Gűnter Modrow, kreisleiter (powiatowy szef) NSDAP i komisaryczny landrat (starosta) powiatu kościerskiego. Egzekucję przeprowadzono 16 października 1939 roku. W najbliższą niedzielę, 12 października odbędą się uroczystości patriotyczne, które będą upamiętniać to wydarzenie. Ich początek zaplanowano na godzinę 14. Rozpoczną się one apelem, po którym odbędzie się złożenie kwiatów, a następnie zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama