POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Żegluga Tczewska chce...

  Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Żegluga Tczewska chce szkolić wiślane załogi

  Przemysław Zieliński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Statek Kinga pływał już po Wiśle. Teraz czas na jego następców
  1/2
  przejdź do galerii

  Statek Kinga pływał już po Wiśle. Teraz czas na jego następców ©Sebastian Dadaczyński

  Szkolenie kadr dla żeglugi na Wiśle, rejsy turystyczne, a w przyszłości również przewóz kontenerów to główne cele powstałej niedawno Żeglugi Tczewskiej.
  Czy to początek odrodzenia żeglugi śródlądowej na dolnej Wiśle? Trudno już teraz wyrokować o powodzeniu przedsięwzięcia, ale założyciele nowej spółki mają konkretne plany, a doświadczenia im nie brakuje.

  - Załogi niezbędne do obsługi ruchu statków na Wiśle znowu będą w przyszłości potrzebne, stąd plany powołania w Tczewie Centrum Szkolenia Kadr Żeglugi Śródlądowej - wyjaśnia Arnosz Borzyński, prezes Żeglugi Tczewskiej. - Wierzymy w powodzenie naszego przedsięwzięcia. Wisła jest rzeką zdradliwą dla osób niedoświadczonych w pływaniu po niej, dlatego potrzebne są dobre szkolenia.

  Rozmowy o utworzeniu Żeglugi Tczewskiej toczyły się od dwóch lat między spółdzielnią Hydroservice a Towarzystwem Żeglugi Śródlądowej "Delta Wisły" oraz firmą Consulting HS. Wspomniana spółdzielnia powstała w 1983 r. Założycielami byli rzemieślnicy zajmujący się pracami podwodnymi, hydrotechnicznymi, ciesielskimi i torowymi. Do odbiorców ich usług należały głównie porty Gdańsk i Gdynia, a także Jastarnia, Hel, Władysławowo, Łeba, Ustka, Kołobrzeg i Świnoujście.

  Duża specjalizacja spółdzielni powodowała, że członkowie w pierwszych latach działalności musieli posiadać wysokie kwalifikacje i doświadczenie, co umożliwiało podejmowanie trudnych zadań hydrotechnicznych. Do ważniejszych zadań zrealizowanych przez spółdzielnię należy zaliczyć elektrownię wodną w Pierzchałach koło Braniewa, gdzie na obiektach piętrzących wodę wykonano nowy płaszcz żelbetowy, który ma wytrzymać kolejne 50 lat. Inne realizacje to prace wykonywane w elektrowniach wodnych na Brdzie na osiedlu Smukała w Bydgoszczy oraz na Nysie Kłodzkiej w Otmuchowie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To niech kupią Kingę, skoro właściciel chce ją sprzedać

   majtek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   co to za żegluga bez statku??

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama