Janusz Marszalec o wystawie "Żołnierska dola" w Muzeum...

  Janusz Marszalec o wystawie "Żołnierska dola" w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni [ROZMOWA]

  rozm. Barbara Szczepuła

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  "Żołnierska dola" to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej, a otwartej gościnnie w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wystawa przedstawia życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej. Możemy zobaczyć oryginalne mundury i przedmioty codziennego użytku, a także interesujące niepublikowane dotychczas zdjęcia. Wystawa czynna będzie do czerwca przyszłego roku. Czy można porównać los żołnierzy polskich i niemieckich podczas II wojny światowej? A rosyjskich i amerykańskich? Na te pytania odpowiada Janusz Marszalec, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
  Janusz Marszalec z maszyną szyfrującą Enigmą

  Janusz Marszalec z maszyną szyfrującą Enigmą

  Odwołując się do tytułu wystawy "Żołnierska dola", mam ochotę spytać, czy na wszystkich frontach i we wszystkich armiach ta dola była równie ciężka.
  Każdy z uczestników wojny zapamiętał swój los jako wyjątkowy. Może łatwo udowodnić, że doświadczył krańcowych przeżyć, a jego historia jest unikatowa. Na każdym jednak froncie ujawniały się podobne procesy, postawy i emocje. Strach, odwaga, depresja czy euforia wzajemnie się przenikały. Intensywność przeżyć zależała na przykład od siły wroga, rodzaju użytej broni i warunków klimatycznych. Mimo to zaryzykowałbym tezę, że zwłaszcza w kwestii przeżyć pozafrontowych (czyli tych niezwiązanych bezpośrednio z walką), można mówić o wspólnej żołnierskiej doli. Na wystawie pokazujemy życie codzienne zarówno tych żołnierzy, którzy bronili swoich krajów, jak i najeźdźców. Walczyli na różnych kontynentach, pod różnymi sztandarami, w imię różnych wartości, ale ich życie codzienne wyglądało podobnie. Myśleli o tym, by zaspokoić głód i pragnienie, odpocząć i wyspać się. Wiele czasu zajmowały im przemarsze, przejazdy, postoje, budowa okopów i ziemianek, aprowizacja, czyszczenie broni, naprawianie mundurów i tak dalej. Walka z bronią w ręku to był ułamek ich życia w mundurze!


  Polscy czołgiści z 16 Brygady Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas ładowania taśm amunicyjnych, Wielka Brytania 1944 r.(Fot. archiwum/muzeum II Wojny Światowej)

  A gdy walczyli...
  …to przede wszystkim chcieli przeżyć. Oczywiście były fronty, na których walka była szczególnie zacięta. Dla armii niemieckiej piekłem na ziemi był front wschodni: siarczysty mróz, wielkie przestrzenie i zdeterminowany, silny przeciwnik...

  Niemcy sami się tam pchali, więc trudno im współczuć.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gdzie dyrektor tego muzeum. Zawsze jest jakis wice...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama