Nasz szopa. Słowo na "l"

  Nasz szopa. Słowo na "l"

  Dariusz Szreter, szef magazynu "Rejsy"

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Należę jeszcze do pokolenia, które pamięta oryginalne znaczenie terminów "lewacki" (oraz "lewactwo" i "lewak"). Odnosiły się one do poglądów (lub ich wyznawców) o charakterze skrajnie lewicowym. Określano w ten sposób teorie bardziej radykalne niż marksizm, na przykład trockizm czy maoizm. A także organizacje niewahające się przed użyciem terroru na drodze do realizacji lewicowej utopii, takie jak np. Frakcja Czerwonej Armii czy Czerwone Brygady.
  Dariusz Szreter

  Dariusz Szreter

  Od kilku lat, za sprawą tzw. niepokornych publicystów, to słowo robi w Polsce zawrotną karierę. Ale już w innym, zmienionym, a raczej celowo zafałszowanym, znaczeniu. Termin "lewacki" zawężono do poglądów ze sfery obyczajowości. Lewakiem jest zatem każdy, kto głosi liberalne idee w takich kwestiach jak: prawa mniejszości, głównie seksualnych, faktyczne równouprawnienie kobiet, wychowanie dzieci, z uwzględnieniem edukacji seksualnej, prawa reprodukcyjne (aborcja, antykoncepcja, in vitro), eutanazja, depenalizacja używania narkotyków czy świeckość państwa.

  Tymczasem na zachodzie Europy, a także w niektórych krajach obu Ameryk, liberalne już nie poglądy, ale też i rozwiązania prawne w tych dziedzinach, nie są niczym skrajnym, ale politycznym mainstreamem.
  Dlatego ubawiło mnie niedawne wystąpienie prezesa Kaczyńskiego w Kropidle. "Kto promuje lewactwo, kto chce wchodzić w sojusz z lewactwem dla swoich doraźnych interesów, ten podnosi rękę na polską rodzinę i Polskę" - ostrzegał. Otóż niniejszym informuję pana prezesa, kto wchodzi w taki sojusz. Są to europosłowie PiS zasiadający w PE we frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy ramię w ramię z posłami brytyjskiej Partii Konserwatywnej, kierowanej przez skrajnego lewaka, Davida Camerona. Tego Camerona, który stojąc na czele rządu Jej Królewskiej Mości doprowadził w ub. roku do legalizacji małżeństw jednopłciowych w Zjednoczonym Królestwie. Fuj!

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama