Etnofilologia kaszubska na UG. Zaczęły się zajęcia i ruszyła...

  Etnofilologia kaszubska na UG. Zaczęły się zajęcia i ruszyła dodatkowa rekrutacja

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Długo wyczekiwane zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim w końcu się rozpoczęły.
  Z listy podstawowej na ten kierunek dostało się 9 osób. Dodatkowarekrutacja potrawa do 13 października.

  - Władze uczelni wyraziły zgodę, by na zajęcia uczęszczali również ci, którzy dopiero biorą udział w rekrutacji, czyli oficjalnie nie zostali jeszcze przyjęci na studia. Do tej pory z tej możliwości skorzystały dwie osoby - informuje dr Justyna Pomierska z UG. - W sumie mamy więc 11-osobową grupę studentów, która powoli poznaje, jak smakują zajęcia na etnofilologii. Po 23 października zorganizujemy uroczystą inaugurację dla tego kierunku.

  Przypomnijmy, że etnofilologia kaszubska to studia stacjonarne I stopnia, związane z nabywaniem wiedzy o Kaszubach (historia, literatura, język, kultura), z praktyczną nauką języka kaszubskiego (w programie studiów ok. 600 godzin ćwiczeń) i nabywaniem kompetencji zawodowych w dwóch specjalnościach: nauczycielskiej i animacyjno-medialnej.

  Po ukończeniu tego kierunku absolwenci będą mogli znaleźć pracę w szkolnictwie, w administracji samorządowej, gdzie oczekuje się znajomości języka kaszubskiego, czy w instytucjach kultury i w mediach regionalnych.

  W tegorocznym planie zajęć znalazły się m.in.: historia myśli humanistycznej, wstęp do literaturoznawstwa, czy wspomniana już praktyczna nauka języka kaszubskiego. Te ostatnie zajęcia prowadzi m. in. dr Hanna Makurat.

  - Ze studentami etnofilologii kaszubskiej miałam do tej pory tylko jedne zajęcia. Nie poznaliśmy się jeszcze dobrze, ale na pewno mogę powiedzieć, że są to osoby, w których widzę potencjał - mówi wykładowczyni.

  Hanna Makurat zauważa, że wszyscy studenci na etnofilologii znają kaszubszczyznę gwarową, domową, przynajmniej biernie, dlatego od pierwszych zajęć wykłady mogą być prowadzone w języku kaszubskim. Ważne jest również, że wszystkie te osoby są otwarte na wiedzę, chętnie wykonują zadania, łącznie ze śpiewaniem piosenek, mają mnóstwo pytań, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród studentów.

  - Typowy współczesny student przychodzi na studia, aby zaliczyć i zdobyć tytuł. Studenci etnofilologii znaleźli się u nas ze względu na pasję, z potrzeby zgłębienia wiedzy. Są oni prawdziwie zaciekawieni zajęciami. Praca z takimi ludźmi zawsze przynosi dużo radości - dodaje dr Makurat.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama