Fotoradary w Cierzniach i Uniechowie. Były legalne - orzekł...

  Fotoradary w Cierzniach i Uniechowie. Były legalne - orzekł Sąd Najwyższy

  Beata Gliwka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Fotoradary w Cierzniach i Uniechowie. Były legalne - orzekł Sąd Najwyższy
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Czy fotoradary stacjonarne w Cierzniach i Uniechowie (gmina Debrzno) wrócą na swoje miejsce? Stały tam zgodnie z prawem - tak orzekł Sąd Najwyższy.
  Wojewoda i prokurator generalny nie mieli racji, domagając się (skutecznie zresztą) likwidacji fotoradarów stacjonarnych w gminie Debrzno. Tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego w głośnej sprawie fotoradarowej z początku ubiegłego roku.

  Informację, że fotoradary są nielegalne, bo postawione bez zgody głównego inspektora transportu drogowego, zamieściło w internecie Stowarzyszenie Prawo na Drodze.
  Komendant SM Debrzno Ireneusz Ruszczyk zaprotestował, tłumacząc, że kiedy straż występowała o pozwolenie na instalację masztów, obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi pozwolenie wydać miała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GITD należało zaś jedynie poinformować - co zrobiono. Wojewoda wezwał jednak do usunięcia urządzeń.

  Prokurator generalny orzekł zaś, że straże nie są w ogóle uprawnione do wykorzystywania fotoradarów stacjonarnych. Powstało także zamieszanie w sądach okręgowych, które orzekały raz na korzyść straży, raz kierowców. Prokurator generalny wniósł kasację do Sądu Najwyższego, m.in. na korzyść kierowcy, który został "namierzony" przez fotoradar w Uniechowie w lipcu 2012 r. Sąd Najwyższy kasację oddalił, wykazując , że straże gminne i miejskie posiadają uprawnienia do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących, a fotoradary SM w Debrznie miały wszelkie niezbędne pozwolenia.

  Prawdopodobnie po "odkurzeniu" wrócą na swoje miejsce. - Najpierw jednak sprawdzimy wszystko raz jeszcze pod względem prawnym, a przede wszystkim sprawdzimy, czy chcą tego mieszkańcy - kwituje Ireneusz Ruszczyk.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mandaty

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   taak, właśnie dostałem dwa mandaty. Jeden po drugim więc chyba już pięknie wszystko fukcjonuje

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo