Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy w Polsce projekt budowy sieci szerokopasmowej internetu, zrealizowano w Pomorskiem

Kazimierz Netka
Dobiegła końca realizacja jednej z budów regionalnej sieci internetowej w Pomorskiem
Dobiegła końca realizacja jednej z budów regionalnej sieci internetowej w Pomorskiem Kazimierz Netka
Dobiegła końca realizacja jednej z budów regionalnej sieci internetowej w Pomorskiem. Dzięki projektowi „Szerokopasmowe Pomorskie”, sfinansowanemu z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013, ponad 100 tysięcy mieszkańców z 253 miejscowości uzyskuje możliwość dostępu do szybkich i nowoczesnych usług internetowych.

Przedsięwzięcie to realizowała firma Orange Polska SA, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, na zasadach PPP – partnerstwa publiczno – prywatnego.

Czytaj też: Szerokopasmowy internet dla ponad 124 tys. osób na Pomorzu [ZDJĘCIA]

Na podsumowanie tego unikatowego projektu, przybyli samorządowcy, władze państwowe, w tym minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel, Magdalena Gaj – prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Orange Polska SA. Bruno Duthoit Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska SA oraz wojewoda pomorski Ryszard Stachurski.

Jest wielki powód do radości. Tym bardziej, że liczba osób, które uzyskają dostęp do szerokopasmowego internetu w Pomorskiem, w wyniku działań Orange oraz innych firm, sięgnie 160 tysięcy. To jednak nie wszyscy, którzy takich udogodnień nie mają. Na uzyskanie „sztywnych” przyłączy (przez światłowody, a nie mobilnych, przez satelity) do sieci internetowej czeka jeszcze 240 tysięcy mieszkańców naszego województwa – powiedział Mieczysław Struk, marszałek Pomorskiego. Otrzymają one dostęp do sieci w bieżącym okresie finansowania unijnego, czyli do 2020 roku. Oprócz sieci dystrybucyjnej, trzeba jeszcze zbudować linie dostępowe, a także linie tzw. ostatniej mili. Na przyłącza ma być w bieżącym okresie unijnego finansowania około 1 miliarda złotych, dla całego kraju. Niestety, na razie gminy nie wiedzą jak po te pieniądze sięgać – mówiła Hanna Brejwo, wójt gminu Pszczółki. Zdaniem Bogdana Dombrowskiego, wiceministra administracji i cyfryzacji, wiele zależy od obywateli. To oni powinni zgłaszać swe potrzeby, naciskać nie tylko na samorządy gminne, ale tez na władze państwowe. Przyłączenie do szerokiego pasma internetu nie powinno zwykłego człowieka nic kosztować. Mieszkaniec może zaopatrzyć się w urządzenia, czyli np. w komputer - mówił wiceminister Bogdan Dombrowski. O resztę powinny zadbać władze.

- Zbudowana w Pomorskiem sieć sieć ma charakter otwarty – mówił prezes Bruno Duthoit. - Operatorzy, firmy, mogą wykorzystać to do celów komercyjnych. Do ich dyspozycji Orange Polska wykonała 220 punktów dostępowych.

Budowa sieci szerokopasmowej w województwie pomorskim rozpoczęła się w marcu 2012 r. W ramach projektu „Szerokopasmowe Pomorskie” wybudowano sieć światłowodową o łącznej długości 1818 km, tworzącą szkielet infostrady. Inwestycję zrealizowano na terenie 66 gmin zlokalizowanych w 16 powiatach. Nowoczesna sieć dotarła do 253 małych miejscowości (zamieszkałych przez ponad 100 tys. osób), w których dotychczas nie było infrastruktury niezbędnej do świadczenia nowoczesnych usług internetowych – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Łączny koszt realizacji projektu wyniósł 137 mln zł, z czego 36 mln zł stanowiła dotacja unijna a pozostała część to środki własne Orange Polska.

Wykonana w województwie pomorskim sieć szerokopasmowa daje możliwość rozwoju sieci lokalnych, które pozwolą na doprowadzenie usług internetowych bezpośrednio do domów. Dzięki zapewnieniu otwartości i neutralności technologicznej sieci szerokopasmowych każdy operator może do nich przyłączyć własną sieć lokalną i świadczyć detaliczne usługi internetowe mieszkańcom. Oto one: e-urząd; e-zdrowie; e-szkoła; inteligentne domy; inteligentne: oświetlenie przestrzeni publicznych, liczniki energii, gazu, wody, sieci elektroenergetyczne; zarządzanie ruchem drogowym; zarządzanie systemem wodociągowo – kanalizacyjnym; zarządzanie systemem energii odnawialnej; zarządzanie usługami komunalnymi; monitoring środowiska.

Regionalny Program Operacyjny
dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, z którego dofinansowano w Pomorskiem szerokopasmowy internet, to największe przedsięwzięcie finansowe w historii regionu. Wartość (zasoby finansowe) tego programu, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 938 mln euro. Ze środków RPO WP, zarządzanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, finansowane są projekty z niemal wszystkich dziedzin gospodarki i usług publicznych.

Z wsparcia z zasobów RPO korzystają także inne firmy, budujące w Pomorskiem szerokopasmowy internet. Są to: Scorpion Computer – Cygert Marcin; ZWSE „Telemax” sp. z.o.o; Ball-Net sp. z o.o. Unijne wsparcie z pomorskiego RPO wynosi od 37 do 48 procent kosztów realizacji projektów tych firm.

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki