POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Gdańszczanie promowali w Londynie książkę o Heweliuszu

  Gdańszczanie promowali w Londynie książkę o Heweliuszu

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. W uroczystościach rocznicowych udział wzięli przedstawiciele Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, którzy w brytyjskiej stolicy promowali m.in. publikację poświęconą Janowi Heweliuszowi.
  Gdańszczanie promowali w Londynie książkę o Heweliuszu
  - Książka "Johannes Hevelius and his Gdańsk" to dzieło wyjątkowe - podkreśla Jarosław Balcewicz z GTPS. - Została ona wydana na światowym poziomie, a jej współautorami są profesorowie z uniwersytetów w Oxfordzie, Paryżu i Parmie.

  W gronie autorów nie zabrakło też badaczy z Pomorza - należy tu wspomnieć chociażby Jerzego Błażejowskiego, Andrzeja Januszajtisa, Jacka Friedricha czy Marię Otto. Dzięki ich staraniom powstało dzieło, które w sposób interdyscyplinarny pokazuje nie tylko dorobek naukowy gdańskiego astronoma, ale też jego wpływ na naukę światową oraz życie XVII-wiecznego Gdańska.
  Część tej niezwykłej spuścizny uczestnicy obchodów jubileuszowych w POSK mogli poznać dzięki przygotowanym na tę okoliczność wykładom.
  Przypomniano w nich m.in., że Jan Heweliusz utrzymywał bliskie kontakty z uczonymi angielskimi. Wystarczy wspomnieć, że został przyjęty w poczet prestiżowego Royal Society (Towarzystwo Królewskie), skupiającego najwybitniejszych uczonych, nie tylko angielskich. Gościem gdańszczanina był też młodziutki Edmond Halley, astronom, którego imię nosi słynna kometa. Wspólnie prowadzili obserwacje ciał niebieskich.

  Promocji książki towarzyszyła oprawa muzyczna. Z koncertem wystąpili Baltic Kwartet oraz pianista Tomasz Jocz. Natomiast do 24 października w Galerii POSK prezentowana będzie wystawa, na którą składają się dzieła 30 pomorskich artystów, w tym Władysława Jackiewicza i Aliny Jackiewicz-Kaczmarek, Ryszarda Kula, Hugona Laseckiego, Włodzimierza Łajminga, Jana Miśka, Marka Modela i Cezarego Paszkowskiego.

  Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny powstał formalnie 19 sierpnia 1964 roku. W programie działalności podkreślono m.in. konieczność wzmacniania więzi kulturowej wśród Polonii na całym świecie, w duchowej łączności z krajem. Kamień węgielny pod budowę reprezentacyjnej siedziby w londyńskiej dzielnicy Hammersmith poświęcono w 1971 roku. Na grudzień zapowiadana jest promocja monograficznego opracowania "Historia POSK-u".

  OD CZWARTKU W KIOSKACH!
  HISTORIE LUDZI, REPORTAŻE, CIEKAWOSTKI

  Czytaj nasz magazyn o historii Pomorza, Polski i świata:
  MARCOWY NUMER, KUP E-WYDANIE MIESIĘCZNIKA, CZYTAJ BLOG "NASZA HISTORIA"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama