SPECJALNE WYDANIE PLUS.DZIENNIKBALTYCKI.PL
  Kup prenumeratę cyfrową i czytaj więcej o najważniejszych wydarzeniach w regionie!

  Skutki nawałnicy na Pomorzu odczuwalne będą latami...

  Rozwiń

  Skutki nawałnicy na Pomorzu odczuwalne będą latami...

  Czy można było przewidzieć tragedię i jak działa system ostrzegania? W starostwie nie przesłano dalej alertów, bo było po godz. 15. Do tego obraz po kataklizmie. Mamy dla Was zdjęcia i wideo.

  Śmierć noworodka w Malborku. Śledztwo przejęła prokuratura w...

  Śmierć noworodka w Malborku. Śledztwo przejęła prokuratura w Gdańsku Oliwie

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Śmierć noworodka w Malborku. Śledztwo przejęła prokuratura w Gdańsku Oliwie
  Prokuratura w Gdańsku Oliwie przejęła śledztwo ws. śmierci noworodka w malborskim szpitalu. Jednostka w Malborku wyłączyła się ze sprawy.
  Śmierć noworodka w Malborku. Śledztwo przejęła prokuratura w Gdańsku Oliwie
  Do tragedii doszło pod koniec czerwca, na porodówce w Malborku. Dziewczynka zmarła pomimo cesarskiego cięcia wykonanego jej mamie. Zdaniem taty dziecka, winę ponosi szpital, bo personel medyczny powinien dużo wcześniej rozpoznać zagrożenie, zważywszy, że żona przebywała na oddziale trzy dni i skarżyła się na bóle.

  W lecznicy wyjaśniono nam, że sprawa jest złożona. Zdaniem ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego, wystąpił splot nieszczęśliwych okoliczności niezależnych od lekarzy i położnych. Czy rzeczywiście tak było - ma to wyjaśnić prokurator, ale już nie z Malborka, tylko z Gdańska, bo malborska jednostka prosiła o wyłączenie jej ze sprawy dla "czystości sytuacji".
  - Wystąpiliśmy do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o przekazanie śledztwa do innej jednostki i nasz wniosek został przyjęty - mówi Piotr Wojciechowski, prokurator rejonowy w Malborku.

  Prośba o wyłączenie wynikała z chęci zachowania maksymalnej bezstronności. W tej sprawie nikomu nie postawiono żadnych zarzutów, ale jeden z lekarzy, który występuje w charakterze świadka, jest spokrewniony z jednym z przedstawicieli malborskiego wymiaru sprawiedliwości. Nawet nie z prokuratorem, ale z sędzią. Prokurator okręgowy zaakceptował jednak wniosek i przekazał sprawę do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku Oliwie, gdzie śledztwo prowadzone jest od miesiąca.

  - Ale część czynności wykonała wcześniej jednostka w Malborku, otrzymaliśmy na przykład opinię z sekcji zwłok. Czekamy jeszcze na dodatkową dokumentację, o którą wnioskował prokurator. Po uzyskaniu zgód na zwolnienie lekarzy z tajemnicy lekarskiej przystąpiliśmy do przesłuchiwania świadków. Po zakończeniu przesłuchań i zgromadzeniu dokumentacji będziemy się zastanawiali nad powołaniem biegłego z zakresu medycyny sądowej do oceny całego materiału. Perspektywa tej sprawy to jest kwestia kilku miesięcy - mówi Cezary Szostak, prokurator rejonowy w Gdańsku Oliwie.

  Według wstępnych wyników sekcji zwłok dziewczynki, jako przyczynę śmierci przyjęto zamartwicę urodzeniową. Ustalono, że dziecko było czterokrotnie owinięte pępowiną - wokół główki, tułowia i pasa, w wyniku czego udusiło się. Śledczy czekają jeszcze na pełną opinię histopatologiczną z Zakładu Medycyny Sądowej w Gdańsku.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama