Gdańsk: Obchody 75. rocznicy rozstrzelania obrońców Poczty...

Gdańsk: Obchody 75. rocznicy rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

75. rocznica rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
1/9

Przejdź do
galerii zdjęć

©Marek Adamkowicz

W niedzielę minęło 75 lat od rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Uroczystości rocznicowe odbyły się w kościele św. Antoniego Padewskiego w Brzeźnie, na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie oraz w Muzeum Poczty Polskiej.
Rozmach, z jakim zorganizowano tegoroczne obchody pokazuje, że czas nie zatarł pamięci o urzędnikach pocztowych, którzy rankiem 1 września 1939 r. sprzeciwili się niemieckiej agresji.

- Ci ludzie mieli świadomość, że kładą swoje życie na ołtarzu ojczyzny - podkreśla Bogdan Dombrowski, wiceminister administracji i cyfryzacji. - Czas nie może zatrzeć pamięci o ich heroizmie. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie kolejnym pokoleniom pamięci o pocztowcach.


Ważną rolę w tym względzie odegrał już Dieter Schenk, kryminolog, badacz zbrodni nazistowskich. „Sprawiedliwy Niemiec”, jak go nazywa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Schenk jest autorem książki „Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego”, w której wykazał, że kara śmierci dla polskich pocztowców była zbrodnią sądową. Dzięki jego staraniom doprowadzono do prawnej rehabilitacji ofiar i przyznania rodzinom ofiar odszkodowania.

Narodowy socjalizm jest też tematem najnowszej książki Dietera Schenka „Gdańsk 1930-1945”. Jej premiera nieprzypadkowo odbyła się właśnie w rocznicę rozstrzelania polskich urzędników pocztowych. Książka pokazuje bowiem, w jaki sposób hitlerowcy objęli władzę nad Motławą oraz jak wyglądał ich wpływ na życie gdańszczan. Ich ofiarą padli najpierw przeciwnicy polityczni, potem Żydzi, wreszcie Polacy, włącznie z pocztowcami.

Promocja publikacji odbyła się w Muzeum Poczty Polskiej, a udział w niej wzięli m.in. krewni osób zamordowanych przed 75 laty na gdańskiej Zaspie.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sprostowanie

marek strzelecki (gość)

Zgłoś naruszenie treści

czytaj : Ofiar NIEMIECKIEGO Hitleryzmu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo