Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kajko i Kokosz, czyli komiks jako świetne słuchowisko

Grażyna Antoniewicz
materiały prasowe
Jeden z największych polskich twórców komiksu, Janusz Christa, postać równie barwna jak jego bohaterowie, narysował około 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią liczbę ilustracji, a 40 albumów komiksowych jego autorstwa ukazało się w nakładzie 10 milionów egzemplarzy.

Stworzone przez Christę serie "Kajko i Kokosz" oraz "Kajtek i Koko" zyskały miano kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom. Nic więc dziwnego, że najsłynniejsza polska para bohaterów komiksowych doczekała się ostatnio wersji... dźwiękowej.

Limo w grodzie Mirmiła

W warszawskim studiu nagraniowym Sound Tropez powstało słuchowisko na podstawie "Szkoły latania" Janusza Christy. Premiera już dzisiaj na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

- "Kajko i Kokosz" to nasza pierwsza produkcja skierowana do młodszych słuchaczy, choć jestem przekonany, że ze względu na zabawne dialogi i wybitną grę aktorską będzie to rozrywka dla całej rodziny - zapewnia Michał Szolc, reżyser i producent słuchowiska, zapraszając nas do grodu kasztelana Mirmiła, hen gdzieś za górami, za lasami, tak "na oko" pośrodku świata, który, jak wiadomo, jest płaski.

Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, dzielnie bronią tam osady przed Zbójcerzami - podkomendnymi Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Pewnego razu kasztelan Mirmił, chcąc nauczyć się latać na miotle, wyrusza wraz Kajkiem i Kokoszem na Łysą Górę, do Wyższej Szkoły Latania. Ich nieobecność wykorzystują Zbójcerze i szykują się do kolejnego szturmu na gród.
W słuchowisku zagrali Abelard Giza (Kajko) i Wojciech Tremiszewski (Kokosz) z kabaretu Limo.

Ponadto w słuchowisku wystąpili: Agnieszka Matsiak (Jaga), Jacek Braciak (Kapral), Krystyna Tkacz (Lubawa), Arkadiusz Jakubik (Hegemon), Piotr Pręgowski (Mirmił), Miłogost Reczek (Łamignat). W pozostałych rolach usłyszymy: Katarzynę Kwiatkowską, Tomasza Sobczaka, Zbigniewa Suszyńskiego, Wojciecha Żołądkowicza. Narratorem jest Piotr Fronczewski.
- Wojtek Tremiszewski jest idealnym Kokoszem, a obaj panowie są znani z poczucia humoru, więc jestem bardzo zadowolony, że zgodzili się wziąć udział w tym przedsięwzięciu - dodaje reżyser.

- To była fajna przygoda - mówi Abelard Giza. - Pierwszy raz coś takiego robiłem. Podczas nagrań, razem z Wojtkiem Tremiszewskim, znakomicie się bawiliśmy. Praca z Wojtkiem to przyjemność. Lubię z nim być i trochę się powygłupiać, a poza tym jestem fanem komiksu, więc jeżeli mogłem być elementem takiego wydarzenia jak realizacja słuchowiska o Kajko i Kokoszu, to zaszczyt i przyjemność.

- Scenariusz, napisany przez Grześka Brudnika, nie dość, że powstał na podstawie kultowego komiksu, to jeszcze jest śmieszny - dodaje Giza.

Jestem duży jak on

Równie entuzjastycznie przyjął propozycję Wojciech Tremiszewski. - Nie chciałem być nikim innym. Kokosz to moja ulubiona postać z tego komiksu. Poza tym Kokosz jest bliski mojemu charakterowi. Lubię dobre jedzonko jak on, jestem duży i idę swoim tempem jak on - przyjaźnimy się. Z Abelardem też mam relację "kajko-kokoszową". Realizacja była dzika i spontaniczna, bardzo krótki czas minął od pierwszego telefonu do nagrania. Zabawa była przednia, stoi się kilka godzin przed telefonem i czyta zabawne teksty Kokosza. Mam nadzieję, że ten projekt będzie funkcjonował jako seria - mówi Tremiszewski.
I tak właśnie będzie.

- Zdecydowaliśmy się na zrobienie całej serii i tych słuchowisk powstanie więcej - zdradził nam producent. - "Szkołę latania" darzę dużym sentymentem jeszcze z dzieciństwa. Największą trudnością było stworzenie scenariusza. Grzegorz Brudnik napisał świetny tekst, choć nie jest to wcale proste.
"Szkoła latania" pojawi się w sklepach 16 października, słuchowisko trwa 2,5 godz. a kosztować ma 29,90 zł.

Piraci z Lua Lua

Zainteresowanie twórczością i postacią Janusza Christy nie ustaje. W I Ogólnopolskim Konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci (zorganizowanym przez Wydawnictwo Egmont) wzięło udział 70 twórców. Postać Christy i jego twórczość miały być inspiracją do stworzenia tak interesujących bohaterów jak na przykład Kajko i Kokosz.

- W Polsce wciąż cieszą się dużą popularnością klasyczni bohaterowie polskiego komiksu dziecięcego, brakuje natomiast nowych postaci, które rozpalałyby umysły dziecięce i ich fantazję - mówiła Aleksandra Chaberska z Egmontu.

Zgodnie z obietnicą, zwycięskie komiksy wydano, a ich premiera odbyła się wczoraj na festiwalu w Łodzi. Są to: "Kabatu. I tak nie uwierzysz!" Surmy i Jakuba Sytego, "Lil i Put. Jak przelać kota do kieliszka?" Macieja Kura i Piotra Bednarczyka, "Rysiek i Królik. W szortach" Łukasza Piotrkowicza, Krzysztofa Budziejewskiego i Katarzyny Urbaniak, "Tomek i Jacek. Piraci z Lua Lua" Michała Chojnackiego i Jakuba Grocholi oraz "Wszystko będzie dobrze" Januarego Misiaka. Komiksy utrzymane są w różnej konwencji - od zabawnej fantasy, przez humor, baśń i przygodę, po komiks obyczajowy. Narysowane zostały różnymi technikami.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki