Abp Tadeusz Gocłowski: Jadłem obiad ze świętym

  Abp Tadeusz Gocłowski: Jadłem obiad ze świętym

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Abp Tadeusz Gocłowski

  Abp Tadeusz Gocłowski ©Grzegorz Mehring

  - Jednym z naszych zadań jest ukazywanie człowieczeństwa kogoś wyniesionego na ołtarze - mówi ks. abp Tadeusz Gocłowski w rozmowie z Jarosławem Zalesińskim
  Abp Tadeusz Gocłowski

  Abp Tadeusz Gocłowski ©Grzegorz Mehring

  Czy dobrze się stało, że Kościół nie poszedł niegdyś za głosem wiernych, wołających "santo subito", i nie zdecydował się na szybką, bezprecedensową beatyfikację Jana Pawła II?
  Pytanie jest prowokacyjne. Nie można zastanawiać się, czy stało się dobrze czy źle, bo inaczej po prostu stać się nie mogło. Kościół od co najmniej trzystu lat ma obowiązujące w takich sprawach procedury.

  Moje pytanie nie było prowokacją. Chciałem powiedzieć, że może dobrze, iż beatyfikacja nie dokonała się na fali emocji po śmierci Jana Pawła II. Możemy to teraz przemyśleć spokojnie, więc lepiej.
  Za życia Jana Pawła II raczej słuchano jego słów, patrzono na kontakty z rzeszami ludzi. Może mniej zwracało się uwagę na jego osobistą świętość. Nie da się oczywiście jednego od drugiego oddzielić, bo to pewna całość niezwykle bogatej osobowości. Chyba nikt ze współczesnych nie wymówił tylu kazań, nie napisał tylu tekstów. Można je teraz spokojnie raz jeszcze prześledzić. Zarówno to, co było częścią nauczania Kościoła, jak i teksty osobiste, choćby poezję Jana Pawła II.

  Za życia Jan Paweł II był sternikiem polskiego Kościoła, określił np. jego stosunek do akcesji Polski do Unii. Po beatyfikacji jego nauczanie mogłoby funkcjonować w podobnej roli?

  Nie można powiedzieć, że nauczanie Papieża określiło stosunek Kościoła do akcesji. Papież nie powiedział - macie podejmować takie, a nie inne decyzje. Stwierdził jedynie, że obok Unii nie można przejść obojętnie, biorąc pod uwagę doświadczenia historii.

  Zestawienie Unii Europejskiej z Unią Lubelską zostało odebrane jednoznacznie.
  Ale czy to była wskazówka dla Kościoła, dla rządzących, czy dla społeczeństwa? Wiadomo, że część biskupów miała wtedy krytyczny stosunek do Unii Europejskiej. Ale kiedy posłuchali słów Jana Pawła II, poszli w kierunku myślenia proeuropejskiego.

  Czy słowa Jana Pawła II wyniesionego na ołtarze będą teraz odgrywać podobną rolę?

  Ojciec Święty Benedykt XVI po ogłoszeniu daty beatyfikacji powiedział do Polaków: teraz będziecie mieli przewodnika. Przewodnika w wierze, przewodnika w prawdzie i przewodnika w wolności. Te trzy kierunki wydają mi się bardzo istotne. Istotne wydaje mi się też to, że Benedykt XVI powiedział "przewodnika", a nie "sternika". Przewodnik i sternik to różne role. Przewodnik nie tyle nakazuje, ile radzi, pokazuje kierunek, pozwala lepiej widzieć perspektywę.

  Kościół dzisiaj jest jednak nie powiem, że podzielony, ale zróżnicowany, co wiemy lepiej po dyskusji o liście ojca Ludwika Wiśniewskiego. Jeśli któryś z tych nurtów zacznie mówić - to my realizujemy nauczanie Papieża?
  Mówiąc o "podziałach" w Kościele czy w Episkopacie, coraz bardziej precyzujemy, w jakich różnimy się dziedzinach. Na pewno nie różnimy się w dziedzinie wiary czy moralności. Nie ma różnicy między biskupami w tych sprawach.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Bog wie o tym?

   antonii z kurpii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 18

   To, ze Kosciol ma juz od 300,- lat procedury beatyfikacji nie oznacza wcale, ze Bog o tym wie i, ze wie o tym kogo Kosciol wynosi do swietosci. Wiemy, ze gdyby Bog zechcial aby wiedziec to by...rozwiń całość

   To, ze Kosciol ma juz od 300,- lat procedury beatyfikacji nie oznacza wcale, ze Bog o tym wie i, ze wie o tym kogo Kosciol wynosi do swietosci. Wiemy, ze gdyby Bog zechcial aby wiedziec to by wiedzial gdyz wynika to z zasady Wszechmocnosci ale nie wiemy, ze chcial o tym wiedziec gdyz wynika to z zasady boskiej niezaleznosci, wolnosci i zupelnie absolutnej suwerennosci a wiec jak Bog chce to moze o czyms niewiedziec. Tak wiec wyniesienie do swietosci Ppaieza Jana -Pzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zjedzenie obiadu ze Świętym

   Krytyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

   niestety nie uchroniło abp. Gocłowskiego przed komornikiem zajmującym w swoim czasie arcybiskupie samochody w związku z aferą Stella Maris. A szkoda.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiedż "Bet"-owi

   Anilah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 21

   Duch Święty czuwa nad tym aby sprawa ta nie była wyjaśniona za kadencji abp. Gocłowskiego na tym padole - a potem będzie wypadało dać Święty Spokój sprawie. I tak sprawa pod dywan zostanie zamieciona.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obiad

   siostra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 25

   A z kim jadł obiad Nasz Ukochany Papież?Chyba nie wiedział z kim . Gdyby wiedział to wątpię żeby chciał usiąść do stołu z kimś takim kto ... Szkoda pisać na temat Gocłowskiego .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielka szkoda.

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 21

   Wielka szkoda,że abp Tadeusz Gocłowski jest już na emeryturze,bo to mądry wrażliwy człowiek i świetny światły duszpasterz.Najbardziej interesowali go ludzie,a najmniej pieniądze.
   Teraz pasterzuje...rozwiń całość

   Wielka szkoda,że abp Tadeusz Gocłowski jest już na emeryturze,bo to mądry wrażliwy człowiek i świetny światły duszpasterz.Najbardziej interesowali go ludzie,a najmniej pieniądze.
   Teraz pasterzuje nam abp Sławoj Leszek Głódź.Bez komentarza.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Abp Gocłowski

   Bet (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

   Sprawa ze Stellą Maris juz wyjaśniona ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama