Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera korupcyjna w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Śledczy toną w papierach

Radosław Konczyński
Afera korupcyjna w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Najcięższy z zarzutów dotyczył ustawiania przetargów na ochronę lotniska i innych obiektów
Afera korupcyjna w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Najcięższy z zarzutów dotyczył ustawiania przetargów na ochronę lotniska i innych obiektów radosław konczyński
Przedłuża się prokuratorskie śledztwo po wybuchu głośnej afery w bazie lotniczej w Malborku. Część podejrzanych przyznała się do winy i złożyła wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Od spektakularnej akcji prokuratorów wojskowych, policji i ŻW w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku minął rok. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, według której działała tu zorganizowana grupa przestępcza, początkowo optymistycznie planowała zakończenie śledztwa w pierwszej połowie br. Postępowanie jednak się przedłuża.

Ośmiu osobom, w tym czterem już byłym wojskowym, zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nadużycie stanowiska i wyłudzanie pieniędzy na szkodę wojska. Do przestępstw miało dochodzić m.in. przy organizowaniu przetargów na ochronę lotniska i innych obiektów bazy lotniczej. Śledczy twierdzą, że zapisy w zamówieniach publicznych do roku 2012 były tak konstruowane, by wygrywała konkretna firma, na dodatek - zdaniem organów ścigania - niespełniająca wymogów. Według prokuratorów i policjantów, w zamian za przymykanie oka na te braki przedstawiciele firmy ochroniarskiej mieli przekazywać korzyści majątkowe, a także zatrudniać w niej członków rodzin wojskowych.

Kurz po spektakularnej akcji już dawno opadł, a prokuratorzy przeglądają stosy dokumentów.
- Nadal trwa żmudna praca polegająca na analizowaniu i katalogowaniu dowodów. Są to dziesiątki tysięcy stron dokumentów. Trzeba wykonać oględziny, opisać dowody, to wszystko trwa - mówi ppłk Sławomir Schewe, rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. - Nowością jest to, że część podejrzanych złożyła wnioski o dobrowolne poddanie się karze w głównym wątku dotyczącym ustawiania przetargów(...).

- Na tę chwilę mogę powiedzieć, że nic nie wskazuje na to, żeby miały pojawić się kolejne zarzuty dla podejrzanych objętych sprawą ani też, aby jakieś nowe osoby miały usłyszeć zarzuty. Wszystko wskazuje na to, że do końca roku śledztwo zostanie zamknięte - mówi ppłk Schewe. - Potem, przy scenariuszu, że wszyscy podejrzani poddają się dobrowolnie karze, wszystko powinno potoczyć się szybko.
Bo jeśli sąd wojskowy nie widziałby przeszkód, wyroki mogłyby zapaść w trybie przyspieszonym, nawet na jednej rozprawie.

Na razie można było obserwować inne niż prawne skutki afery w wojsku. Jakie? CZYTAJ więcej w piątkowym, gazetowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo w e-wydaniu gazety

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki