Szkoła metropolitalna w Kowalach. To będzie pierwsza taka...

  Szkoła metropolitalna w Kowalach. To będzie pierwsza taka placówka w Polsce

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Tak ma wyglądać szkoła metropolitalna w Kowalach.
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©mat.prasowe

  Gmina Kolbudy oficjalnie zgodziła się na budowę u siebie szkoły metropolitalnej. Potwierdza to uchwała radnych z czwartku. Ten akt prawny stanie się prawomocny po opublikowaniu. Szkoła Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego powstanie niemal u styku granic trzech jednostek samorządowych: miasta Gdańska oraz gmin wiejskich Kolbudy i Pruszcz Gdański.
  Teraz budynek przeznaczony na budowę szkoły, znajduje się w całości na obszarze gminy Kolbudy, w miejscowości Kowale, na osiedlu Olimp.

  - Działka pod szkołę metropolitalną przylega do granicy z Gdańskiem – powiedział nam Jacek Grąziewicz, kierownik Referatu Promocji, Sportu i Rekreacji, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Kolbudy. - Od granicy gminy Pruszcz Gdański dzieli go około 2 km. Uchwała Rady dotyczyła zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chodziło o zwiększenie o około 50 procent powierzchni terenu przeznaczonego na funkcje edukacyjne terenu.

  Liderem inwestycji jest gmina Kolbudy – działka, na której powstanie szkoła jest jej własnością – czytamy na stronie internetowej projektu. - Gdańsk przekazał partnerom m.in. projekt architektoniczny, a Pruszcz Gdański pokrywa swój wkład wpłatą finansową. Podział w liczbie uczniów uczęszczających do szkoły ma być zgodny z wielkością udziałów: 40 procent z nich będzie mieszkańcami Kolbud, a po 30 procent – Gdańska i Pruszcza Gdańskiego. W sumie placówka będzie mogła przyjąć ponad 600 uczniów w 24 klasach. Szkoła będzie gotowa w 2018 roku.

  - To pierwsza taka szkoła metropolitalna w Polsce – zapewniał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, przewodniczący zarządu stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny. - Zostanie zbudowana na wzór nowej szkoły w Gdańsku Kokoszkach. Szkoła metropolitalna powstaje w rejonie, gdzie następuje szybki przyrost liczby nowych mieszkańców.

  k.netka@prasa.gda.pl

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama