Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak trójmiejskie uczelnie walczą o studenta?

Monika Jankowska
W środę odbyła się inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim. Przed nami jeszcze kolejne inauguracje: *  Akademia Wychowania Fizycznego i  Sportu -  2 października, godz. 11 * Politechnika Gdańska - 6 października, godz. 11.15 * Akademia Muzyczna - 7 października, godz. 11 * Akademia Sztuk Pięknych - 3 października, godz. 12* Akademia Morska - 4 października, godz. 11
W środę odbyła się inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim. Przed nami jeszcze kolejne inauguracje: * Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu - 2 października, godz. 11 * Politechnika Gdańska - 6 października, godz. 11.15 * Akademia Muzyczna - 7 października, godz. 11 * Akademia Sztuk Pięknych - 3 października, godz. 12* Akademia Morska - 4 października, godz. 11 P. Świderski
Nie tylko trójmiejskie uczelnie mają kłopot z brakiem chętnych do nauki. Wrześniowa rekrutacja stała się już normą, teraz studentów szuka się nawet... do listopada. Chętnych po indeks ubywa z roku na rok. Czy trójmiejskie uczelnie mają sposoby na niż demograficzny?

Zaledwie 11,8 pkt wystarczyło, by się dostać na Politechnikę Gdańską. Taki próg punktowy obowiązywał na kierunku fizyka techniczna. By się dostać na europeistykę na PG, wystarczyło 17,85 pkt, a na inżynierię materiałową - 18,6. Maksymalna liczba punktów, którą można było uzyskać podczas procesu rekrutacji na te kierunki, wynosiła 100. Mimo niskiego progu i dodatkowej rekrutacji, przeprowadzanej we wrześniu, studia rozpocznie mniej żaków. W ubiegłym roku dostało się tam 5400 osób, w tym - 5100. To typowy problem, nękający nie tylko pomorskie uczelnie.

Wrześniowa rekrutacja odbywała się też na Uniwersytecie Gdańskim. Do 16 września mogli się rejestrować m.in. ci, którzy chcieli rozpocząć studia dzienne na biologii, niemcoznawstwie, filozofii, socjologii czy historii. W ubiegłym roku największą popularnością cieszyła się kryminologia - 44 kandydatów na miejsce. W tym roku chętnych na nią było czterokrotnie mniej.

Na brak zainteresowania ofertą edukacyjną może narzekać też Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Tam najmniej chętnych było na drugie stopnie studiów, np. mechanikę i budowę maszyn obsadzono w 50 proc. Natomiast na pierwszym stopniu najsłabiej zostały obsadzone stosunki międzynarodowe.

Natomiast na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu rekrutacja... ciągle trwa. Nadal prowadzony jest nabór na studia niestacjonarne na kierunku turystyka i rekreacja. Są też wolne miejsca na kierunku wychowanie fizyczne w trybie niestacjonarnym.
- Limity przyjęć na studia stacjonarne zostały jednak zapełnione, w związku z czym możemy powiedzieć, że w tym roku niż demograficzny nas nie dotknął - cieszy się rzecznik prasowy uczelni Monika Żmudzka-Brodnicka.

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, to właśnie niż demograficzny ma rządzić polskimi uczelniami. Obecnie studiuje około 2 mln młodych osób. Szacuje się, że liczba ta spadnie do 1,25 mln. Chętnych po indeks ubywa z roku na rok, więc uczelnie kuszą kandydatów na studia wszelkimi sposobami i przedłużają rekrutację nawet do listopada. W ten sposób chcą zapełnić wolne miejsca na mniej popularnych kierunkach studiów.

[email protected]

Więcej na ten temat przeczytasz w czwartkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo we-wydaniu gazety

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak trójmiejskie uczelnie walczą o studenta? - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki