NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Gdynia: RDOŚ odpiera zarzuty inwestora na Polance...

  Gdynia: RDOŚ odpiera zarzuty inwestora na Polance Redłowskiej

  Agata Grzegorczyk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  To projekt kompleksu, według którego ostatecznie zdecydował się budować inwestor

  To projekt kompleksu, według którego ostatecznie zdecydował się budować inwestor

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku jest oburzona wypowiedzią Dariusza Guzka, właściciela firmy Projekt-Gdynia1, który w ostatnią środę na łamach "Dziennika Bałtyckiego" tłumaczył, iż nie zdołał jeszcze rozpocząć budowy kompleksu hotelowo-basenowego na Polance Redłowskiej w Gdyni, bo "projekt inwestycji utknął na długie miesiące w RDOŚ, a potem wrócił z negatywną opinią".
  To projekt kompleksu, według którego ostatecznie zdecydował się budować inwestor

  To projekt kompleksu, według którego ostatecznie zdecydował się budować inwestor

  Hanna Dzikowska, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gdańsku, twierdzi, że projekt nie "utknął", a był wnikliwie rozpatrywany, a opinia nie była negatywna, a wymagająca zmian.

  Miasto chce odzyskać Polankę Redłowską, inwestor - budować

  - Mając na uwadze fakt, że jest to tak prestiżowe miejsce dla Gdyni, a jednocześnie tak specyficznie usytuowane, naprawdę mocno pochyliliśmy się nad projektem i bardzo wnikliwie analizowaliśmy wszelkie za i przeciw - mówi Hanna Dzikowska. - I zapewniam, że projekt na półce u nas nie leżał.

  Specyfika Polanki Redłowskiej i miejsca, w którym ma powstać kompleks hotelowo-basenowy, polega nie tylko na historycznej już funkcji rekreacyjnej, ale też na jego położeniu - tuż przy rezerwacie Kępa Redłowska oraz koronie klifu.

  - Projekt zakładał m.in. budowę podziemnego parkingu, a miał on być umieszczony tak głęboko, że prace sięgałyby poziomu morza. Z drugiej strony prace miałyby być też prowadzone w odległości 10 metrów od korony klifu, gdzie przyjmuje się zwykle strefę ochronną aż 200 metrów! - wymienia zastrzeżenia Dzikowska. - Jednak nasza decyzja uwarunkowana była przede wszystkim ochroną walorów krajobrazowych tego miejsca, które przez realizację projektu w przedstawionej formie bezpowrotnie straciłyby na wartości. W przedstawionej formie projekt nie może być realizowany, ale wskazaliśmy, co inwestor ma zmienić, jeśli chce tak budować.

  Dariusz Guzek z decyzją RDOŚ, jak już pisaliśmy, nie zgadza się i zamierza kontynuować budowę kompleksu już wiosną według pierwotnego projektu, a nawet - jak twierdzi - rozpoczął już procedurę przetargową mającą wyłonić wykonawcę.

  Tymczasem pod koniec ubiegłego roku miejscy urzędnicy złożyli do sądu wniosek o unieważnienie umowy dzierżawy.

  Nieruchomość położona w Gdyni przy ul. Ejsmonda 1 oddana została w 1999 r. w użytkowanie spółce akcyjnej Echo Investment z Kielc z przeznaczeniem pod urządzenia sportowe, rekreacyjne i obsługę turystyki, których realizacja powinna być rozpoczęta w ciągu roku od dnia podpisania umowy i zakończona w ciągu trzech lat od uzyskania pozwolenia na budowę. Od 2005 roku użytkownikiem wieczystym jest Projekt-Gdynia1 . Do tej pory kompleks hotelowo-basenowy nie powstał.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama