Dług Stoczni Gdynia to 1,7 mld złotych

  Dług Stoczni Gdynia to 1,7 mld złotych

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Łączne zadłużenie Stoczni Gdynia wynosi 1,7 mld zł, a Stoczni Szczecińskiej Nowa 1,3 mld zł. Sądy w Gdańsku i Szczecinie zatwierdziły listę wierzytelności obu stoczni.
  - Do końca marca prezes Agencji Rozwoju Przemysłu musi zamknąć postępowanie kompensacyjne. Taki harmonogram narzuciła nam Komisja Europejska. Na początku tego roku zarządca kompensacji złożył do sądów listy z propozycją podziału zgromadzonych środków ze sprzedaży części stoczniowego majątku dla wierzycieli. Obecnie sądy podają je do publicznej wiadomości - poinformował wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.


  Nie wszyscy wierzyciele odzyskają pieniądze. Ze sprzedaży majątku stoczni w Gdyni, w aukcjach i przetargach udało się pozyskać 416 mln zł. Ze sprzedaży majątku stoczni w Szczecinie 107 mln zł. Roman Nojszewski, zarządca kompensacji stoczni, powiedział, że ponad 300 mln zł podzielone zostanie między wierzycieli stoczni w Gdyni, a 50 mln zł - między wierzycieli w Szczecinie.

  O likwidacji i sprzedaży majątku obu stoczni w listopadzie 2008 roku zdecydowała Komisja Europejska, uznając, że obie firmy korzystały w poprzednich latach z niedozwolonej pomocy publicznej. Zgodnie z nakazem KE majątek zakładów został wystawiony na sprzedaż w nieograniczonych przetargach. W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy doszło do kilku prób sprzedaży majątku. Duży suchy dok w Gdyni oraz teren prefabrykacji nabyła m.in. Stocznia Crist.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UNIA

   AAAAAAARRRRRR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   CHWAŁA KOCHANEJ UNII

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo