POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Gdańsk: Andrzej Michałowski walczy przed sądem o...

  Gdańsk: Andrzej Michałowski walczy przed sądem o odszkodowanie za represje w okresie PRL

  Maciej Pietrzak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk: Andrzej Michałowski walczy przed sądem o odszkodowanie za represje w okresie PRL
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Maciej Pietrzak

  We wtorek przed gdańskim Sądem Okręgowym odbyła się już trzecia rozprawa w procesie wytoczonym przez Andrzeja Michałowskiego, działacza Solidarności i członka stowarzyszenia „Godność”, represjonowanego przez władze PRL.
  - Wnioskujemy o odszkodowanie w wysokości 450 tys. złotych. Liczymy też na adekwatne zadośćuczynienie – mówił pełnomocnik wnioskodawcy, mecenas Antoni Łepkowski.

  Przed sądem Andrzej Michałowski opowiadał o kulisach represji w drugiej połowie lat 80., m.in. o tym jak w areszcie bez dostępu do leków podupadł na zdrowiu, pozbawieniu mieszkania i oszczędności, o braku możliwości powrotu do pracy w gdańskim porcie po wyjściu z aresztu.

  Opozycjonista złożył przed sądem także szereg dokumentów, które otrzymał z IPN, takich jak np. fałszowane przez SB grypsy, które rzekomo miał tworzyć czy rekwirowane listy matki, które przesyłała mu do celi.

  Andrzej Michałowski za swoją działalność opozycyjną został skazany na 5 lat więzienia i 4 lata pozbawienia praw obywatelskich. Więziony był od maja 1982 do września 1983 roku, kiedy to nie powrócił z przepustki i zaczął się ukrywać. We wrześniu 1985 za sprawą donosu ponownie został aresztowany, oskarżony o działalność szpiegowską na rzecz USA. Rok później zwolniono go warunkowo mimo, że odmówił podpisu pod zobowiązaniem, że nie powróci do działalności antypaństwowej. Swoją działalność, związaną chociażby z organizowaniem sprzętu elektronicznego dla Solidarności kontynuował na emigracji w Norwegii w latach 1987-1990.

  - Odszkodowanie chciałbym przeznaczyć na napisanie i wydanie książki, która przedstawi historię moją i moich kolegów i odkłamie historię Solidarności. Nasze stowarzyszenie chce także postawić pomnik Jana Pawła II na Westerplatte – mówił Andrzej Michałowski.

  - Andrzej Michałowski jest przykładem wyjątkowego poświęcenia dla ojczyzny (…) Wnoszę o tego rodzaju orzeczenie które nie będzie, jak to często bywa, orzeczeniem obronnym, które broni skarbu państwa jak niepodległości, ale bezstronnym, które da rzeczywiste odszkodowanie i zadośćuczynienie tym którzy o tę niepodległość walczyli – apelował w mowie końcowej mecenas Łepkowski.

  Prokuratura przychyliła się do wniosku opozycjonisty. Wyrok w sprawie zapadnie 7 października.

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !

   a.g. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   widze, ze osoby wypisujace bzdury w komentarzu nie maja pojecia za co zadamy odszkodowan. poczytajcie, dowiedzcie sie a potem sie wyslawiajcie. banda ignorantow, ktorzy w czasach walki naszych...rozwiń całość

   widze, ze osoby wypisujace bzdury w komentarzu nie maja pojecia za co zadamy odszkodowan. poczytajcie, dowiedzcie sie a potem sie wyslawiajcie. banda ignorantow, ktorzy w czasach walki naszych ojcow i wujkow, albo sie jeszcze nie urodzili albo bali sie wyjsc z domu i narazajac swoje zycie walczyc o to by bylo nam lepiejzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paszoł won

   gaja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   darmozjadzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Następny OTAKE,

   budda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   którego dzieci wykopały do Sądu po kasę,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   CC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   ... Kolejny , ktory wywalczyl nam " wolnosc i demokracje " a teraz za to chce pieniedzy . Szkoda tylko ze wyciaga szmal od nas - podatnikow . Gdzie ci ludzie maja honor ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To już przesada.

   Marta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Jak temu panu nie wstyd.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama