Młodzi piłkarze z Białorusi mieli zagrać w Luzinie, ale nie...

  Młodzi piłkarze z Białorusi mieli zagrać w Luzinie, ale nie dostali wiz

  Tomasz Smuga

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Białoruska drużyna PCM Postawy nie zdołała przyjechać na luziński turniej

  Białoruska drużyna PCM Postawy nie zdołała przyjechać na luziński turniej ©materiały prasowe

  Gościem ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego Kaszub Cup, który odbył się w miniony weekend w podwejherowskim Luzinie, miał być białoruski zespół PCM Postawy. Jednak 13-letni piłkarze nie zdołali dotrzeć na luzińskie zawody, ponieważ polski konsulat w Grodnie odmówił im wydania wiz. W Luzinie wrze, mieszkańcy się zastanawiają, co też się stało, że dwa lata temu ta sama drużyna białoruska mogła przyjechać do Polski, a teraz już nie.
  Białoruska drużyna PCM Postawy nie zdołała przyjechać na luziński turniej

  Białoruska drużyna PCM Postawy nie zdołała przyjechać na luziński turniej ©materiały prasowe

  Według organizatora turnieju - Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki w Luzinie - stoją za tym powody polityczne, które mogły uniemożliwić wjazd do Polski trenerowi i jego siedemnastu podopiecznym.

  - Odczuwamy w tym przypadku naciski polityczne, które w sporcie nie powinny mieć miejsca. Uważamy, że piłkarze z Białorusi nie dojechali do nas na turniej z powodu sytuacji w ich kraju - twierdzi Piotr Klecha, dyrektor GOSRiT.


  Luziński ośrodek z klubem PCM Postawy współpracuje od dwóch lat.
  - Pracowałem kiedyś jako informatyk w białoruskim konsulacie w Gdańsku i dzięki temu nawiązała się współpraca z tym zespołem - wyjaśnia Tomasz Myszewski, jeden z organizatorów turnieju Kaszub Cup.
  - W 2009 roku udało nam się zaprosić do siebie drużynę z Białorusi na turniej. Później nasza drużyna z Luzina pojechała do nich. I w tym roku ponownie chcieliśmy zaprosić ich do siebie. Podczas gdy dawniej nie było żadnych problemów i piłkarze z Białorusi przyjechali do Polski, tak teraz było ich sporo.
  O tym, że sąsiedzi zza wschodniej granicy nie przyjadą do Luzina na zawody, organizatorzy dowiedzieli się na cztery dni przed turniejem. W wyjaśnieniu przyczyn nieobecności zespołu starał się pomóc Leszek Glaza, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Wejherowie, który w minionych latach wielokrotnie zapraszał do miasta konsula białoruskiego.

  - Przez 2-3 dni próbowałem się skontaktować z konsulatem w Grodnie i wyjaśnić tę sprawę, jednak bez skutków - powiedział nam Leszek Glaza.
  Sam konsul generalny w Grodnie odmawia udzielenia informacji na temat braku zgody na wydanie wiz dla nastoletnich piłkarzy. - O wyjaśnienie przyczyn niewydania wiz może ubiegać się tylko strona aplikująca o nie, redakcja "Dziennika Bałtyckiego" nie jest tu stroną - odpowiada Andrzej Chodkiewicz, konsul generalny.

  Zaistniałej sytuacji nie chciał skomentować Konsulat Generalny Republiki Białorusi w Gdańsku.- Nic o tej sprawie nie słyszałem, dlatego nie będę się wypowiadał - tłumaczył nam wczoraj Rusłan Jesin, konsul generalny. Wypowiedzi utrzymane w takim tonie usłyszeliśmy też w biurze prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych i od Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Warto dodać, że od 1 stycznia wizy do Polski dla Białorusinów są bezpłatne. Jednocześnie Polska rezerwuje sobie prawo do niewpuszczania na swe terytorium tych przedstawicieli władz białoruskich, którzy biorą udział w represjach wobec opozycji. - Czy te dzieci prześladowały opozycjonistów? A może to jakieś speckomando prezydenta Łukaszenki? Przecież to absurd - mówią zdziwieni mieszkańcy Luzina.

  Obecna napięta sytuacja na Białorusi i oziębienie stosunków na linii Mińsk - Warszawa po represjach, które dotknęły opozycję po wyborach prezydenckich, stawiają też pod znakiem zapytania ratyfikację umowy o małym ruchu granicznym między naszymi krajami. Według źródeł PAP, "trudno spodziewać się, by ratyfikacja umowy o małym ruchu granicznym nastąpiła". Umowa ta miała pozwolić obywatelom obu krajów mieszkającym w przygranicznym pasie na przekraczanie granicy na podstawie zezwoleń, bez obowiązku wizowego.
  Czy piłkarze z Białorusi jeszcze na Pomorze przyjadą? Na to pytanie nikt na razie nie odpowiada, choć sport... podobno nie zna granic.
  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skandal

   Jazon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   W waszym artykule jest nieścisłość . Białorusini mogą dostać bezpłatne wizy tylko na okres powyżej 90 dni .Tzw. wizy krajowe . Niestety są traktowani w naszych konsulatach jak niechciani...rozwiń całość

   W waszym artykule jest nieścisłość . Białorusini mogą dostać bezpłatne wizy tylko na okres powyżej 90 dni .Tzw. wizy krajowe . Niestety są traktowani w naszych konsulatach jak niechciani petenci.Może w końcu ktoś z MSZ pouczy naszych Ważnych Strasznie Konsuli że czas skończyć z takim traktowaniem naszych sąsiadów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgłupiał do reszty!

   I.K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Ake mamy dyplomatów...........

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama