Gdańskie obchody 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa...

Gdańskie obchody 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

MA

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Gdańskie obchody 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]
1/9
przejdź do galerii

©Marek Adamkowicz

Kombatanci, przedstawiciele samorządu i służb mundurowych oddali hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego oraz Szarych Szeregów.
Uroczystości tradycyjnie odbyły się na Targu Rakowym w Gdańsku. To właśnie tutaj znajduje się pomnik poświęcony bohaterom konspiracji z lat II wojny światowej.

- Polskie Państwo Podziemne było fenomenem, który nie miał odpowiednika w okupowanej Europie - przypominało podczas uroczystości. – Stworzono struktury wojskowe i cywilne, które były podporządkowane legalnym władzom Rzeczpospolitej na uchodźstwie. Ich działalność obejmowała wszystkie aspekty życia społecznego - od szkolnictwa po sądownictwo.

O kontynuowaniu metodami konspiracyjnymi walki przeciwko agresorom zadecydowano jeszcze przed kapitulacją Warszawy. W nocy z 26 na 27 września 1939 r. powstała w oblężonej stolicy Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona wkrótce w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową.

Ważną rolę w ruchu oporu odegrali harcerze. Ci, którzy w czasie kampanii wrześniowej byli ledwie nastolatkami, kilka lat później, w 1944 r., stanęli na barykadach powstańczej Warszawy, ale też brali udział w antykomunistycznym ruchu oporu po zajęciu Polski przez Sowietów. Przez lata pielęgnowali etos służby dla ojczyzny.

- Współczesny patriotyzm to już nie walka, ale rzetelna praca - uważa Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska. - To także uczestnictwo w życiu społecznym. Dlatego gorąco zachęcam do udziału w zbliżających się wyborach samorządowych. Stawiając się licznie przy urnach wyborczych pokażemy, że potrafimy korzystać z wolności, o którą walczyli nasi ojcowie.

Ciąg dalszy rocznicowych obchodów zaplanowano na niedzielę 28 września. Tego dnia o godz. 12 w bazylice Mariackiej w Gdańsku odprawiona zostanie okolicznościowa msza św. w intencji w intencji twórców Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945 oraz kombatantów.

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo