Ułatwienia dla pojazdów elektrycznych w Gdańsku: nowe stacje...

  Ułatwienia dla pojazdów elektrycznych w Gdańsku: nowe stacje ładowania i nowe auta [ZDJĘCIA]

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ułatwienia dla pojazdów elektrycznych w Gdańsku: nowe stacje ładowania i nowe auta [ZDJĘCIA]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Kazimierz Netka

  Bez spalin, ciche - takie są pojazdy napędzane silnikami na energię elektryczną. Mogą to być statki, samochody, rowery itp. Cztery fabrycznie nowe samochody elektryczne, trzy ogólnodostępne stacje ładowania takich pojazdów. Takim ekobilansem drogowym zamknie się 2014 rok w Gdańsku – informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
  Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił przetarg na zakup czterech fabrycznie nowych samochodów o napędzie całkowicie elektrycznym. Pojazdy użytkować będą: Urząd Miejski w Gdańsku, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, Straż Miejska oraz Miejski Ogród Zoologiczny. Otwarcie ofert nastąpi 3 października. Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć, to auta dojadą do swoich nowych użytkowników najpóźniej w Wigilię, 24 grudnia – informuje Katarzyna Kaczmarek.


  Czytaj też: Gdański magistrat chce kupić elektryczne auta. Może wydać na ten cel nawet pół miliona zł

  W piątek odbyły się odbiory dwóch z trzech zbudowanych przez Zarząd Dróg i Zieleni stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwsza znajduje się przed budynkiem ZDiZ, przy ulicy Partyzantów 36. Druga – w pobliżu siedziby Straży Miejskiej przy ul. Zawodników. Trzecia – przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym Wybrzeża, na ul Karwieńskiej.

  - Po odbiorach czekać będziemy już tylko na podłączenie zasilania stacji i udostępnimy je mieszkańcom Gdańska do użytku – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski. Najprawdopodobniej stanie się to w ciągu następnych 14 dni – dodaje.

  W piątek odebrano od wykonawców stacje ładowania przy ulicy Partyzantów oraz Zawodników. Budowa trzeciej stacji trwa, zakończenie wraz z podłączeniem zasilania powinno odbyć się w ciągu miesiąca. Budowa wszystkich stacji kosztowała 100 tysięcy złotych.

  Już teraz planowana jest budowa kolejnych miejsc zasilania. Mają one powstać w strefie płatnego parkowania. Miasto, zachęcając kierowców do ekologicznego podejścia do motoryzacji, planuje zwolnić ładowane tam auta z opłat za postój. W Gdańsku zarejestrowanych jest obecnie łącznie około 60 pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Hybrydowe to takie auta, które posiadają silniki elektryczne i spalinowe.

  Rozwijana ma być też rowerowa komunikacja elektryczna. O to zabiega Klaster Logistyczno-Transportowy Północ-Południe w Gdańsku.


  k.netka@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama