Wielka akcja europejskich służb z udziałem pomorskich...

  Wielka akcja europejskich służb z udziałem pomorskich policjantów. Zatrzymano 96 osób

  Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kryminalni wraz z policjantami z pionów prewencji, wspierani przez służby graniczne i leśne, skontrolowali na Pomorzu ponad dwieście miejsc i sprawdzili

  Kryminalni wraz z policjantami z pionów prewencji, wspierani przez służby graniczne i leśne, skontrolowali na Pomorzu ponad dwieście miejsc i sprawdzili prawie czterysta osób ©Tomasz Bołt

  Służby Unii Europejskiej wzięły udział w największej dotychczas operacji "Archimedes". Uczestniczyli w niej także pomorscy policjanci. Dzięki akcji zatrzymano 96 osób podejrzanych m.in. o handel ludźmi, prostytucję, żebractwo i przestępczość alkoholową.
  Kryminalni wraz z policjantami z pionów prewencji, wspierani przez służby graniczne i leśne, skontrolowali na Pomorzu ponad dwieście miejsc i sprawdzili

  Kryminalni wraz z policjantami z pionów prewencji, wspierani przez służby graniczne i leśne, skontrolowali na Pomorzu ponad dwieście miejsc i sprawdzili prawie czterysta osób ©Tomasz Bołt

  Od lokalnych śledczych słyszymy, że operacja przeprowadzona w drugiej połowie września była wymierzona w zwalczanie przestępczości zorganizowanej.

  - W ciągu dwóch dni działań, prowadzonych w różnych wytypowanych wcześniej miejscach na terenie Gdańska, Gdyni, Malborka, Wejherowa, Sztumu i Człuchowa kryminalni wraz z policjantami z pionów prewencji wspierani przez służby graniczne i leśne skontrolowali ponad dwieście miejsc i sprawdzili prawie czterysta osób - mówi aspirant sztabowy Renata Legawiec z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.


  Czytaj też: Pomorze: Policja ma za mało radiowozów. Wiele aut jest w złym stanie

  Policjantka dodaje, że w efekcie operacji pomorskich policjantów zatrzymano dziesięć osób, w tym jednego poszukiwanego i dziewięciu podejrzewanych. Chodziło m.in. o przestępstwa narkotykowe czy rozbój.

  W sumie, podczas akcji służby zatrzymały na terenie kraju 96 osób: obywateli Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Armenii. Zidentyfikowano też 30 ofiar handlu ludźmi, zabezpieczono broń, pojazdy i narkotyki. Wszczęto 29 nowych spraw policyjnych.
  Przedstawiciele organów ścigania skontrolowali około 18 tysięcy osób, ponad 13 tysięcy pojazdów oraz więcej niż 4 tysiące miejsc. Z kolei w wyniku operacji w całej Europie, zatrzymano ponad tysiąc osób.

  Zorganizowana akcja wymierzona w bandy przestępców to - jak słyszymy od przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - bardzo szeroko zakrojone działania.

  W sumie, w całym kraju w operacji "Archimedes" wzięło udział ponad 10 tys. polskich policjantów, strażników granicznych i celników. W operacji koordynowanej przez Europol (Europejski Urząd Policji, czyli policyjna agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze) brały udział organy ścigania z 34 krajów: wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, państw trzecich: Australii, Kolumbii, Norwegii, Serbii, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych, a także agencji unijnych: Eurojust, Frontex i Interpol oraz instytucji sektora prywatnego.

  Za działania polskich służb odpowiedzialne było MSW.
  Ministerialni urzędnicy informują, że głównym celem działań śledczych podczas operacji była kluczowa infrastruktura wykorzystywana przez grupy przestępcze czy użycie internetu jako narzędzia wspierającego dokonywania przestępstw. Na celownik wzięto też nielegalny przepływ dochodów z przestępstw za pośrednictwem systemów transferu pieniędzy.

  s.zieba@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama