Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja europejskich służb z udziałem pomorskich policjantów. Zatrzymano 96 osób

Szymon Zięba
Kryminalni wraz z policjantami z pionów prewencji, wspierani przez służby graniczne i leśne, skontrolowali na Pomorzu ponad dwieście miejsc i sprawdzili prawie czterysta osób
Kryminalni wraz z policjantami z pionów prewencji, wspierani przez służby graniczne i leśne, skontrolowali na Pomorzu ponad dwieście miejsc i sprawdzili prawie czterysta osób Tomasz Bołt
Służby Unii Europejskiej wzięły udział w największej dotychczas operacji "Archimedes". Uczestniczyli w niej także pomorscy policjanci. Dzięki akcji zatrzymano 96 osób podejrzanych m.in. o handel ludźmi, prostytucję, żebractwo i przestępczość alkoholową.

Od lokalnych śledczych słyszymy, że operacja przeprowadzona w drugiej połowie września była wymierzona w zwalczanie przestępczości zorganizowanej.

- W ciągu dwóch dni działań, prowadzonych w różnych wytypowanych wcześniej miejscach na terenie Gdańska, Gdyni, Malborka, Wejherowa, Sztumu i Człuchowa kryminalni wraz z policjantami z pionów prewencji wspierani przez służby graniczne i leśne skontrolowali ponad dwieście miejsc i sprawdzili prawie czterysta osób - mówi aspirant sztabowy Renata Legawiec z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Czytaj też: Pomorze: Policja ma za mało radiowozów. Wiele aut jest w złym stanie
Policjantka dodaje, że w efekcie operacji pomorskich policjantów zatrzymano dziesięć osób, w tym jednego poszukiwanego i dziewięciu podejrzewanych. Chodziło m.in. o przestępstwa narkotykowe czy rozbój.

W sumie, podczas akcji służby zatrzymały na terenie kraju 96 osób: obywateli Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Armenii. Zidentyfikowano też 30 ofiar handlu ludźmi, zabezpieczono broń, pojazdy i narkotyki. Wszczęto 29 nowych spraw policyjnych.
Przedstawiciele organów ścigania skontrolowali około 18 tysięcy osób, ponad 13 tysięcy pojazdów oraz więcej niż 4 tysiące miejsc. Z kolei w wyniku operacji w całej Europie, zatrzymano ponad tysiąc osób.

Zorganizowana akcja wymierzona w bandy przestępców to - jak słyszymy od przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - bardzo szeroko zakrojone działania.

W sumie, w całym kraju w operacji "Archimedes" wzięło udział ponad 10 tys. polskich policjantów, strażników granicznych i celników. W operacji koordynowanej przez Europol (Europejski Urząd Policji, czyli policyjna agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze) brały udział organy ścigania z 34 krajów: wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, państw trzecich: Australii, Kolumbii, Norwegii, Serbii, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych, a także agencji unijnych: Eurojust, Frontex i Interpol oraz instytucji sektora prywatnego.

Za działania polskich służb odpowiedzialne było MSW.
Ministerialni urzędnicy informują, że głównym celem działań śledczych podczas operacji była kluczowa infrastruktura wykorzystywana przez grupy przestępcze czy użycie internetu jako narzędzia wspierającego dokonywania przestępstw. Na celownik wzięto też nielegalny przepływ dochodów z przestępstw za pośrednictwem systemów transferu pieniędzy.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki