Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karolina Babicz-Kaczmarek: Mamy już 500 nazwisk w Encyklopedii Sopocian [ROZMOWA]

Kamila Grzenkowska
Karolina Babicz-Kaczmarek koordynuje "Sopocian"
Karolina Babicz-Kaczmarek koordynuje "Sopocian" K.Misztal
Z Karoliną Babicz-Kaczmarek, koordynatorką projektu "Sopocianie", rozmawia Kamila Grzenkowska.

Projekt "Sopocianie", którego pomysłodawcą jest Muzeum Sopotu, okazał się sukcesem. Między innymi z tego powodu musieliście przebudować stronę (sopocianie.muzeumsopotu.pl) poświęconą projektowi, a przy okazji stworzyliście elektroniczną Encyklopedię Sopocian.
To będzie jedna z zakładek na stronie "Sopocian". W Encyklopedii Sopocian mieszkańcy będą mieć swoje profile, przypominające te w typowych encyklopediach. Pod poszczególną literą, odnoszącą się do nazwiska, będzie można znaleźć profile różnych osób, w których znajdą się informacje na ich temat, przygotowane w takim zakresie, w jakim dana osoba je udostępniła. Przy niektórych osobach zamieszczone są nagrania audio, które można odsłuchać. Można też przejść do prywatnej galerii zdjęć danej osoby, przygotowanej na podstawie prywatnych albumów przynoszonych przez mieszkańców.
Nowinką na naszej nowej stronie jest też to, że wprowadzamy tu informacje o mieszkańcach przedwojennych. Sukcesywnie będziemy uzupełniać także te dane, m.in. na podstawie informacji, jakie zebraliśmy podczas realizacji innych muzealnych projektów.Dotąd publikowaliśmy tylko wspomnienia dotyczące okresu II wojny światowej i lat późniejszych.

Czytaj więcej na temat nowej strony internetowej projektu "Sopocianie" i Encyklopedii Sopocian

Ile nazwisk sopocian liczy obecnie ta encyklopedia?
Dotąd udało nam się zebrać informacje o około 500 mieszkańcach. Mamy bardzo dużo materiałów ikonograficznych, które jeszcze czekają na opracowanie, a jest to, proszę wierzyć, żmudna i czasochłonna praca. Obecnie na stronie projektu znajduje się już ponad tysiąc fotografii.

Kto zgłasza się do waszego projektu - czy są to np. osoby zasłużone dla miasta albo z wyższym wykształceniem, czy też nie ma na to reguły?
Zgłaszają się wszyscy. Mamy sporo relacji zebranych z sopockiego Centrum Seniora. Jest też sporo informacji od osób, które nie są mieszkańcami Sopotu, ale podoba im się nasz projekt i chętnie dzielą się historiami swoich rodzin, które są związane z kurortem. Zdarzają się też osoby, które kiedyś mieszkały w Sopocie, ale z różnych względów musiały stąd wyjechać. Bardzo dużo jest warszawiaków, co wynika z tego, że po wojnie wiele osób, które ucierpiały w wyniku Powstania Warszawskiego, przyjeżdżało m.in. do Sopotu, a po latach wróciło do Warszawy.
Są i tacy, którzy w ogóle wyjechali z Polski. Dzisiaj mieszkają m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii, a nawet w Kanadzie. Niektórzy mieszkający tam Polacy poprosili nas o przesłanie kopii filmów, które Muzeum Sopotu przygotowało w ramach poprzednich edycji projektu "Sopocianie". Stąd też potrzebna była przebudowa strony. Coraz więcej mieszkańców zaczęło nam też przynosić swoje rodzinne filmy.

Czyli, zaznaczmy, w encyklopedii będzie można przeczytać nie tylko o sopocianach żyjących w XIX i na początku XX wieku. Będą też notki o dzisiejszych, nadal aktywnych mieszkańcach...
Tak, zapraszamy wszystkich. Każdy może się tu zgłosić i z każdym chętnie porozmawiamy. Wystarczy zadzwonić do Muzeum Sopotu albo wypełnić formularz zamieszczony na stronie internetowej.

Sprawdzaliście Państwo, ile mieliście wejść na stronę poświęconą temu projektowi?
Mieliśmy kilkadziesiąt tysięcy wejść w ciągu roku. To bardzo dużo.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki