Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MEN ogłosiło rok walki z cyberprzemocą. Gdańskie kuratorium nie ma planu działania

Anna Mizera-Nowicka, Dorota Abramowicz
Wyliczono rodzaje cyberagresji, z którymi stykają się polscy uczniowie. Należą do nich m.in. prześladowanie  (regularne przesyłanie nieprzyjemnych wiadomości za pomocą elektronicznych kanałów), upublicznianie tajemnic (prywatnych materiałów ofiary), poniżanie (upublicznienie nieprawdziwych informacji na temat ofiary), wykluczenie (celowe usunięcie z listy kontaktów) itp.
Wyliczono rodzaje cyberagresji, z którymi stykają się polscy uczniowie. Należą do nich m.in. prześladowanie (regularne przesyłanie nieprzyjemnych wiadomości za pomocą elektronicznych kanałów), upublicznianie tajemnic (prywatnych materiałów ofiary), poniżanie (upublicznienie nieprawdziwych informacji na temat ofiary), wykluczenie (celowe usunięcie z listy kontaktów) itp. www.sxc.hu
Z danych Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że ok.10 proc. polskich uczniów jest systematycznie dręczonych. Choć statystycznie przemoc w polskiej szkole nie wzrasta, coraz częściej przenosi się ze szkolnych korytarzy do sieci. Uczniowie nią dotknięci wpadają w depresję, podejmują samobójcze próby.

- Według niektórych źródeł, cyber przemocą zagrożony może być nawet co drugi uczeń - mówi dr Marcin Szulc z Uniwersytetu Gdańskiego. Wylicza, że według danych Fundacji Dzieci Niczyje, za pomocą mediów elektronicznych 44 proc. gimnazjalistów przyznaje się do obrażania innych w sieci, 27 proc. do tworzenia obraźliwych fotomontaży, 31 proc. do wykluczania rówieśników z listy kontaktów.

- W naszej szkole zdarzały się sytuacje, gdy uczniowie kręcili kompromitujące filmiki i wrzucali je do sieci - przyznaje anonimowo nauczyciel z jednego z gdańskich gimnazjów. - Pewnie nie wszystko jesteśmy w stanie wykryć, ale gdy to się uda, jesteśmy konsekwentni i surowi.

Dr Szulc ostrzega, że cyberprzemoc jest szczególnie groźna: - Wrzucone raz do sieci zdjęcia i filmy trudno usunąć. Skutkiem może być długotrwała depresja, a nawet próba samobójcza ofiary.

Resort edukacji ogłosił, że ten rok szkolny będzie rokiem walki z cyberprzemocą
. Kuratorium Oświaty w Gdańsku, poza jednym szkoleniem, na razie nie ma planów, jak będzie z nią walczyć.

Czy nie przesadzamy z demonizowaniem cyberprzemocy w szkołach? - z dr. Marcinem Szulcem z Zakładu Psychologii UG rozmawia Dorota Abramowicz. Wywiad zamieszczony jest w dzisiejszym, środowym papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" lub na e-wydaniu gazety

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki