Beatyfikacja Jana Pawła II na telebimie?

  Beatyfikacja Jana Pawła II na telebimie?

  Anna Dąbrowska, AT

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Tłumy wiernych przyjechały do Pelplina na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II

  Tłumy wiernych przyjechały do Pelplina na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II ©archiwum

  Tylko 7 procent osób biorących udział w naszej sondzie na stronie internetowej www.dziennikbaltycki.pl zadeklarowało, że podczas uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II będzie w Rzymie. Zdecydowana większość głosujących w sondzie, aż 87 proc., 1 maja zostanie w swoim miejscu zamieszkania.
  Tłumy wiernych przyjechały do Pelplina na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II

  Tłumy wiernych przyjechały do Pelplina na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II ©archiwum  Czy władze pomorskich miast myślą już nad relacjonowaniem beatyfikacji w publicznych miejscach?
  W gdańskim magistracie nikt jeszcze nie zastanawiał się nad taką możliwością, choć Michał Piotrowski z Biura Prasowego przyznaje, że pomysł jest ciekawy i wart rozważenia.

  Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni twierdzi, że tego rodzaju wydarzenia powinny być przeżywane w domach lub kościołach. - Dlatego miasto nie planuje relacjonowania beatyfikacji na telebimie - mówi.
  Podobne zdanie ma Zenon Drewa, wiceprezydent Tczewa. Jego zdaniem lepiej przeżywać tak ważną chwilę w domowym zaciszu.

  Inaczej wygląda sytuacja w Pelplinie, w którym 6 czerwca 1999 r. był z pielgrzymką Ojciec Święty. Andrzej Stanuch, burmistrz miasta, zapowiada, że będzie chciał ściągnąć telebim na górę Jana Pawła II. - Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy naszej gminy mogli zobaczyć to wydarzenie - mówi. - W dodatku majowa beatyfikacja zbiega się z rocznicą czerwcowej wizyty Papieża i jubileuszem 80-lecia nadania praw miejskich. Warto wspólnie przeżyć te wydarzenia.

  W Słupsku także najprawdopodobniej telebim stanie. - Wszystko zależy od środków finansowych. Jesteśmy w trakcie planowania budżetu - mówi Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta Słupska. - Jeśli dotrą do nas sygnały, że mieszkańcy chcą wspólnie oglądać beatyfikację Jana Pawła II, to wyjdziemy im naprzeciw.

  W Starogardzie Gd. jak dotąd nikt nie planuje transmitowania uroczystości.
  - Myślę, że jest to realne. Na tę chwilę jednak żadne ze środowisk w mieście nie zwróciło się do nas w tej sprawie - mówi Zbigniew Toporowski, sekretarz starogardzkiego Urzędu Miasta.
  Jednak ks. prałat Józef Pick, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gd. nie jest zwolennikiem takiej transmisji.

  - To będzie uroczystość religijna, dla Polaków także o patriotycznym charakterze, i nie sądzę, by taka "masówka" była dobrym pomysłem - mówi. - Tego typu doniosłe wydarzenie powinno przeżywać się przede wszystkim wewnętrznie, w spokoju, a nie w warunkach, w których łatwo jest rozproszyć uwagę.

  Urząd Miasta Malborka dysponuje telebimem, na którym mieszkańcy mogliby obejrzeć uroczystości beatyfikacyjne.
  - Już w momencie ogłoszenia daty beatyfikacji zaczęliśmy rozmawiać o transmisji. Postaramy się ją zorganizować, zapewne we współpracy z parafiami - mówi Piotr Szwedowski, sekretarz miasta.

  Z kolei mieszkańcy Człuchowa raczej nie obejrzą transmisji na telebimie. - Bardziej uzasadnione byłoby to w miejscach, do których przyjeżdżają pielgrzymi i sanktuariach, jak np. w Częstochowie, Wadowicach - komentuje Maria Pazda, sekretarz miasta Człuchów.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moim zdaniem

   Ryszard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 27

   Miasta nie powinny transmitować beatyfikacji na telebimach. Jest to uroczystość kościelna a nie państwowa, a jak wiadomo konstytucja zapewnia nam rozdział kościoła od państwa. Poza tym byłaby to...rozwiń całość

   Miasta nie powinny transmitować beatyfikacji na telebimach. Jest to uroczystość kościelna a nie państwowa, a jak wiadomo konstytucja zapewnia nam rozdział kościoła od państwa. Poza tym byłaby to indoktrynacja społeczeństwa bez poszanowania światopoglądu niewierzących bądź wyznawców innych religii. A te zapędy hierarchii są coraz bardziej natarczywe i należałoby powoli je wyhamować. Podobne obrzędy i symbole wiary niech wrócą do kościołów tam gdzie jest ich miejsce. A takie bogate miejscowości jak Pelplin, Słupsk czy Malbork niech w to miejsce załatają dziury w asfalcie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W barze

   SS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   A kogo to obchodzi,mam nadzieje,ze bedzie w tv jakis dobry film w tym czasie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama