Pomorze. Trwają przygotowania do polskiej prezydencji

  Pomorze. Trwają przygotowania do polskiej prezydencji

  Kamila Grzenkowska, Jacek Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pomorze. Trwają przygotowania do polskiej prezydencji
  Już za 164 dni Polska przejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przygotowania do niej trwają kilka lat, a zaangażowane są w nie także pomorskie samorządy. Między innymi w Sopocie i Malborku odbywać się będzie wiele wydarzeń politycznych, kulturalnych, a nawet towarzyskich.
  Pomorze. Trwają przygotowania do polskiej prezydencji
  W Sopocie najwięcej spotkań ministerialnych i eksperckich zapowiadanych jest na lipiec. W tym miesiącu miasto będzie przeżywać też prawdziwy najazd artystów. Wydarzenia te koordynuje z ramienia Ministerstwa Kultury - Instytut Audiowizualny, a na sopockim poziomie - Nadbałtyckie Centrum Kultury.

  Spotkania z wysokimi urzędnikami europejskimi zaplanowano również na wrzesień, a do kilku dojdzie prawdopodobnie też w październiku. Wstępny plan dotyczący tego, kiedy i kogo z europejskich VIP-ów będzie gościł Sopot jest już gotowy, ale konkretów sopoccy urzędnicy na razie ujawniać nie mogą.
  - Większość spotkań odbywać się będzie w Domu Zdrojowym, a także w hotelach - Sheraton i Sofitel Grand Hotel - informuje jedynie Anna Dyksińska z biura prezydenta Sopotu.

  Turyści zatem będą musieli się liczyć z tym, że w wakacje nie każdą ścieżką dostaną się swobodnie na plażę.

  Sopoccy urzędnicy zapewniają, że miasto jest gotowe na tak duże przedsięwzięcie, w końcu odbywały się tu takie spotkania, jak wizyta Ojca Świętego w 1999 roku, czy niedawno - wizyta premiera Rosji Władimira Putina, premiera Hiszpanii José Luisa Rodrígueza Zapatero czy prezydentów Grupy Wyszehradzkiej.

  Magistrat na razie nie chce mówić o kosztach. Powinny być jednak znane jeszcze w pierwszym kwartale 2011 roku.

  Kosztami nie martwi się natomiast Urząd Miasta Malborka, który od kilku tygodni współuczestniczy w przygotowaniach do wizyty stałych przedstawicieli krajów członkowskich UE przy Radzie Unii Europejskiej w randze ambasadarów.

  - Miasto nie ponosi kosztów z tytułu organizacji wizyty, ponosi je MSZ - wyjaśnia Katarzyna Kostrzewa-Rzoska, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Malborka.

  W planach jest zwiedzanie pokrzyżackiego zamku i uroczysta kolacja. 15 września do Malborka przyjechać mają ambasadorzy w UE, przedstawiciele instytucji unijnych oraz asystenci ambasadorów. Wszyscy w towarzystwie małżonek lub partnerek.

  Kolacja w Malborku jest związana z nieformalnym spotkaniem COREPER II (Komitet Stałych Przedstawicieli Krajów Członkowskich UE przy Radzie UE), które planowane jest w Gdańsku na 15-16 września. Dla Malborka będzie to dość ważna wizyta pod względem promocyjnym.

  Lokalne służby mają doświadczenie w zabezpieczaniu tras przejazdu i pobytu wysokich rangą osobistości. W ubiegłym roku w Malborku pojawił się m.in. prezydent Polski Bronisław Komorowski. Wizyta była związana z obchodami 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.
  Nie wiadomo jeszcze, czy pobyt ambasadorów UE w Malborku będzie oznaczał trudności komunikacyjne dla mieszkańców. - Na tę chwilę nie przewidujemy większych utrudnień w ruchu. Trasa przejazdu gości zostanie ustalona w późniejszym terminie - mówi Kostrzewa-Rzoska.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama