Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej. Więcej wymagań, ale i pieniędzy

Dorota Abramowicz
- W tym roku w Gdańsku przybyło 60 dzieci, którymi musieliśmy się zaopiekować - twierdzi wiceprezydent Ewa Kamińska.
- W tym roku w Gdańsku przybyło 60 dzieci, którymi musieliśmy się zaopiekować - twierdzi wiceprezydent Ewa Kamińska. T.Bołt/archiwum DB
Obowiązująca od kilku dni nowela ustawy o rodzinie i pieczy zastępczej wprowadza 95 zmian. Zwiększają się m.n. wydatki samorządów w stosunku do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Władze Gdańska policzyły, że tylko w tym roku będą musiały znaleźć 112 tys. złotych na dodatkowe wydatki spowodowane przez nowelizację ustawy.

Rodziny zastępcze będą co dwa lata przechodzić obowiązkowe badania psychologiczne. Podejmując decyzję dotyczącą przyszłych losów małego człowieka, dorośli mają obowiązek wysłuchania dziecka (jeśli pozwala na to jego wiek i stopień dojrzałości). Nie będzie można już rozdzielać nieletniej matki, znajdującej się w rodzinie zastępczej, od jej dziecka. Jeden asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy może opiekować się najwyżej 15 rodzinami, a nie - jak dotychczas 20-30.

To tylko kilka z 95 wprowadzonych przez parlamentarzystów zmian w ustawie o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.
- Większość nowych zapisów zaczyna obowiązywać od piątku, 19 września - mówi Ewa Kamińska, zastępca prezydenta Gdańska. - To dla nas duże wyzwanie. Niektóre zmiany, jak np. te związane z upodmiotowieniem dziecka czy obowiązkowymi badaniami osób prowadzących rodziny zastępcze, były od dawna postulowane. Nowelizacja wprowadza także istotny przepis, nakazujący rozpoczęcie o rok wcześniej procedury przygotowania dziecka do samodzielności.

To samorządy odpowiadają za dzieci ze swego "terenu", które, z różnych powodów, nie mogą pozostać pod opieką rodziców. A takich dzieci, z roku na rok, jest coraz więcej.
- W tym roku w Gdańsku przybyło 60 dzieci, którymi musieliśmy się zaopiekować - twierdzi prezydent Kamińska. - Równocześnie w całym ubiegłym roku usamodzielniło się 37 wychowanków.

Nowelizacje poprawiające rozwiązania systemowe oraz polepszające opiekę na dziećmi i wsparcie rodzin rozszerzają zakres obowiązków MOPR. - Więcej na ten temat przeczytasz w piątkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo w e-wydaniu gazety

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki