Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Własność jest tańsza niż użytkowanie wieczyste

Agata Cymanowska
Wiesław Mączewski z Gdańska od decyzji o nowej stawce opłaty odwołuje się od dwóch lat
Wiesław Mączewski z Gdańska od decyzji o nowej stawce opłaty odwołuje się od dwóch lat Tomasz Bołt
Mieszkańcy Gdańska i Sopotu "wykupują" grunty. Wszystko za sprawą aktualizacji stawek za użytkowanie wieczyste, która oznacza nawet kilkusetprocentową podwyżkę.

- Lepiej zapłacić kilka większych rat i z wieczystego użytkownika stać się właścicielem, niż co roku płacić nawet kilkunastokrotnie wyższe niż dotąd stawki - mówią ci, którzy zamieniają prawo użytkowania wieczystego w prawo własności.

Pani Ewa z Sopotu zdecydowała się na takie przekształcenie, gdy dostała wypowiedzenie dotychczasowej opłaty. Gdyby tego nie zrobiła, musiałaby zapłacić ponad 9 tys. zł rocznie. Przekształcenie pochłonie, co prawda, kilkadziesiąt tys. zł, ale to jedynie pięć procent wartości gruntu, a urzędy rozkładają te płatności na raty.

- Odpis z ksiąg wieczystych, który jest niezbędny, by złożyć wniosek do gminy, dostałam po kilku dniach, ale spodziewałam się, że potrwa to znacznie dłużej, bo do sądu w tym celu przyszło bardzo dużo osób - mówi.

To, że jest coraz więcej chętnych do przekształcenia, zauważyli też urzędnicy.

- Aktualizacja stawek za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych każdego roku powoduje zwiększone zainteresowanie mieszkańców przekształceniem w prawo własności - przyznaje Anna Dyksińska z biura prasowego UM Sopotu. - Decyzje dotyczą całych nieruchomości, nie konkretnych mieszkań.

W Sopocie w 2010 r. wydano 150 decyzji o przekształceniu. Pod koniec 2010 r., łącznie z panią Ewą, wypowiedzenia opłat otrzymało 740 gospodarstw domowych. Część już złożyła wnioski o przekształcenie. W tym roku nowe stawki może otrzymać kolejnych tysiąc gospodarstw.
W Gdańsku co roku stawki aktualizowane są dla aż ok. jednej czwartej miasta (ok. 10 tys. umów) - w ubiegłym roku głównie z terenu Wrzeszcza. - Na gruntach znajdują się domy, ogrody, sklepy, parkingi, obiekty użytkowe - wylicza Michał Piotrowski z gdańskiego magistratu.

W Gdyni zaktualizowane są opłaty dla wszystkich terenów przemysłowo-usługowych, około 100 firm. A od 2009 r. - spółdzielni mieszkaniowych.

- W 2010 roku wszczęliśmy procedurę aktualizacji opłat w stosunku do nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne (małe domy mieszkalne). Wypowiedzenia dotychczasowych opłat wysłane zostaną w 2011 roku z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r. - dodaje Hanna Szóstakowska, kierownik Referatu Zarządu Nieruchomościami w Wydziale Polityki Gospodarczej i Nieruchomości w gdyńskim magistracie. - Przewidujemy, że w przypadku nieruchomości "jednorodzinnych" wniosków o przekształcenie użytkowania wieczystego na własność (90 proc. bonifikaty) będzie dużo i to głównie wskutek planowanych zmian wysokości opłat.

Komu należy się bonifikata
Ustawa umożliwia udzielenie bonifikaty, ale wyłącznie na wniosek użytkownika wieczystego.
* 90 proc. osobie fizycznej, której dochód miesięczny na członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli nieruchomość jest zabudowana na cele mieszkaniowe albo przeznaczona pod tego typu zabudowę
* 50 procent osobom fizycznym, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcom prawnym
* 50 procent w odniesieniu do nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.
Od powyższej opłaty na podstawie uchwał rad miasta udzielana jest nawet 95-procentowa bonifikata dla osób fizycznych czy spółdzielni mieszkaniowych, gdy przekształcenie dotyczy nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi wykorzystywanymi na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki