Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Wrocławiem powstała siłownia i punkt dla kierowców tirów. Żeby jeździli bezpieczniej

Marcin Walków
Siłownia na wolnym powietrzu otwarta dziś pod Kątami Wrocławskimi. Kierowcy już mogą z niej korzystać
Siłownia na wolnym powietrzu otwarta dziś pod Kątami Wrocławskimi. Kierowcy już mogą z niej korzystać fot. trans.org
W Kątach Wrocławskich rozpoczyna dziś działalność pierwszy w Polsce całodobowy punkt pomocy medycznej dla zawodowych kierowców. Z myślą o nich zamontowano również siłownię zewnętrzną. Po co? Statystyki są alarmujące. Nawet co 10 wypadek z udziałem ciężarówki jest spowodowany złym stanem zdrowia kierowcy. Czy podwrocławski eksperyment to poprawi? Podobne punkty od lat działają w Niemczech, Holandii czy Belgii.

Pierwszy w Polsce całodobowy punkt pomocy medycznej dla zawodowych kierowców działa od dziś w przychodni Kama przy ul. 1 Maja 78 w Kątach Wrocławskich.

- W punkcie medycznym kierowca może błyskawicznie uzyskać pierwszą pomoc w przypadku złego samopoczucia. Często jest ono zwiastunem zawału serca lub udaru mózgu, czyli schorzeń, na które szczególnie narażeni są zawodowi kierowcy - mówi Alexandra Gwiazdowicz, koordynator projektu DocStop. Pomoc udzielana jest bezpłatnie w ramach umowy z NFZ, także kierowcom z pozostałych państw Unii Europejskiej - wystarczy, że mają ze sobą kartę EKUZ.

Oprócz punktów pomocy medycznej, w ramach projektu otwierane są również siłownie zewnętrzne przy parkingach dla ciężarówek na stacjach benzynowych. Przypominają place zabaw, ale to urządzenia umożliwiające podstawowy trening. Taka siłownia w Kątach Wrocławskich powstaje przy stacji benzynowej BP. Kąty Wrocławskie leżą przy samej autostradzie A4, którą codziennie przemieszczają się tysiące kierowców ciężarówek, to dla nich bardzo dobra lokalizacja.

Dla kierowców, którzy większość czasu spędzają, siedząc za kółkiem, każda dawka ruchu jest bezcenna. Tymczasem, stan zdrowia zawodowych kierowców w Polsce jest alarmujący.

Mało ruchu, dużo stresu - kiepskie zdrowie polskich kierowców

W lipcu w ramach kampanii "Ciśnienie na życie" Inspekcja Transportu Drogowego badała zawodowych kierowców. Aż 80 proc. z nich miało podwyższone ciśnienie krwi, a wiek serca zawodowych kierowców przekracza ich wiek metrykalny o ponad 10 lat.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Medyczny w Warszawie, połowa zawodowych kierowców cierpi na otyłość, a 6 na 10 ma nadciśnienie. Zaledwie co 5. zawodowy kierowca spędza czas wolny, uprawiając sport. Zły stan zdrowia kierowców jest przyczyną 10-15 proc. wypadków drogowych z udziałem ciężarówek.

KIEROWCY SĄ PRZEMĘCZENI - KIEROWCA CIĘŻARÓWKI ZASNĄŁ W TRAKCIE KONTROLI - CZYTAJ WIĘCEJ: Jechał 40 godzin. Zasnął w trakcie kontroli

W tyle za Niemcami

DocStop to ogólnoeuropejska kampania powstała w 2007 roku. Sieć punktów medycznych dla kierowców jest szczególnie rozwinięta w Niemczech, gdzie powstało ponad 700 takich placówek. Na mniejszą skalę działają również w Holandii, Danii i Austrii.

W tych krajach dla kierowców uruchomiono specjalną infolinię, na której mogą dowiedzieć się, gdzie jest najbliższy punkt medyczny oraz gdzie zostawić bezpiecznie ciężarówkę na parkingu.

Docelowo, otwierane w Polsce punkty medyczne mają również umożliwić kierowcom wykonanie badań okresowych. By nie musieli brać dnia wolnego lub przerywać pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska