Gdańsk. Chuligani podczas Euro 2012 będą sądzeni na...

  Gdańsk. Chuligani podczas Euro 2012 będą sądzeni na stadionie

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Resort sprawiedliwości chce wprowadzić przed zbliżającym się Euro 2012 całkowicie nową instytucję w polskim sądownictwie - tzw. sądy odmiejscowione. Zatrzymani pseudokibice mają być sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw. wideokonferencji.
  Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który przewiduje wprowadzenie tzw. sądu odmiejscowionego.

  - To jest instytucja, z której chcemy korzystać przy okazji Euro 2012, ale to jest również rozwiązanie, które może być wykorzystywane przy innych rozgrywkach sportowych, a w sposób szczególny przy meczach piłkarskich, które są obciążone największym ryzykiem potencjalnych zachowań chuligańskich ze strony pseudokibiców - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.


  Rozwiązanie zakłada, że w obrębie stadionów będzie co najmniej jedno pomieszczenie, w którym zainstalowany zostanie system do prowadzenia tzw. wideokonferencji. W tych pomieszczeniach mają odbywać się rozprawy sądowe doprowadzanych przez policję stadionowych chuliganów.

  Dzięki temu - zdaniem szefa resortu sprawiedliwości - policja nie musiałaby wywozić zatrzymanego ze stadionu i go konwojować. Na miejscu zapewniony ma być obrońca i tłumacz, jeżeli zatrzymany pseudokibic nie będzie obywatelem polskim.

  - Zaś sam sędzia będzie w tym czasie na specjalnym dyżurze w sądzie i rozprawa będzie się toczyć z wykorzystaniem systemu wideokonferencji. Powoduje to szybkość, sprawność i mniejsze koszty. Jestem głęboko przekonany, że jest to w stanie znacząco podnieść bezpieczeństwo imprez masowych - powiedział Kwiatkowski.

  Liczy on, że "sądy odmiejscowione" będą działać prewencyjnie. - Będzie to wyraźny sygnał dla bandytów stadionowych. Wiemy jak wymiar sprawiedliwości może was szybko dosięgnąć i ukarać. Mam nadzieję, że ten charakter czynnika prewencyjnego będzie tym czynnikiem podstawowym - zaznaczył.

  Według niego, trwają w tej sprawie obecnie rozmowy z PZPN. W pierwszym etapie rozwiązanie ma działać na czterech stadionach, na których w Polsce będą rozgrywane mecze Euro 2012. Z czasem resort sprawiedliwości chce objąć nim wszystkie stadiony piłkarskiej ekstraklasy.

  Kwiatkowski zapowiedział, że w najbliższym czasie MS przedstawi szczegółowe propozycje dotyczące objęcia Systemem Dozoru Elektronicznego osób łamiących tzw. zakaz stadionowy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HULIGANI

   KOŃKORDAT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A DLACZEGO ??? KACZOR DOSTARCZA ROZRYWKI ZE SMOLENIA ? A KIBOLE ZE STADIONÓW ? I CHCECIE NAM TE IMPREZY ZABRAĆ ?? DLACZEGO ??

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama