POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Gdańsk: Podsumowano pierwszy etap rewitalizacji Nowego Portu

  Gdańsk: Podsumowano pierwszy etap rewitalizacji Nowego Portu

  Maciej Pietrzak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski oraz przedstawiciele organizacji społecznych podsumowali w piątek pierwszy etap rewitalizacji Nowego Portu.
  Spotkanie odbyło się w CSW Łaźnia 2

  Spotkanie odbyło się w CSW Łaźnia 2 ©Maciej Pietrzak

  Spotkanie odbyło się w budynku jednej z nowych wizytówek dzielnicy – CSW Łaźnia 2, która mieści między innymi KinoPort.

  Prace na rzecz rewitalizacji Nowego Portu dzieją się już od 2004 roku, wówczas powstał dokument o nazwie Program Rewitalizacji Obszarów Zdegradowanych w Gdańsku – Lokalny Program Rewitalizacji (…) Dzięki wsparciu unijnemu i współpracy z Urzędem Marszałkowskim mogliśmy zrealizować program działań naprawczych zarówno technicznych, jak i społecznych. Efekty tych działań chwalą mieszkańcy, którzy uważają, że Nowy Port zmienia się na lepsze – powiedział na spotkaniu wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski.

  - W województwie pomorskim jest w tej chwili realizowanych osiem projektów rewitalizacyjnych, z czego cztery w Gdańsku. Nowy Port miał opinię zapomnianej dzielnicy. Wcale tak być nie musi, to dzielnica która wyjątkowo podkreśla morski charakter Gdańska – powiedział marszałek Mieczysław Struk.

  Kluczowym elementem pierwszego etapu rewitalizacji będzie otwarcie w połowie października Placu ks. Gustkowicza. Jest to wielofunkcyjna przestrzeń, która będzie cieszyć mieszkańców m.in. fontanną, nową roślinnością, miejscem do zabaw dla dzieci, a w sezonie nawet kinem plenerowym. Przy placu powstaną także nowe miejsca postojowe.

  - Nie na wszystkie plany starczyło jednak środków. Rewitalizacja póki co nie objęła Dworku Fiszera i Szańca. Przygotowując się do nowego rozdania środków unijnych, mamy nadzieję, że te dwa miejsca również uda się odnowić – powiedział Grzegorz Sulikowski z Wydziału Urbanistyki UM.

  O szerokiej ofercie specjalnie stworzonego w ramach rewitalizacji Klubu Aktywnego Mieszkańca opowiadał Dominik Kwiatkowski z Towarzystwa im. Św. Brata Alberta. Mieszkańcy Nowego Portu mogą brać udział w zajęciach fotograficznych, komputerowych, potańczyć zumbę, spotkać się z wizażystką albo po prostu napić się kawy i poczytać gazetę. Wszystko bezpłatnie. Dzielnica rozwija się także pod względem artystycznym o co dba Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki.

  Rewitalizacja Nowego Portu kosztowała ponad 20 milionów złotych. Aż 70 proc. tej kwoty to środki unijne.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama