"Sąd Ostateczny" pojedzie do Włoch? Konserwator sprawdza,...

  "Sąd Ostateczny" pojedzie do Włoch? Konserwator sprawdza, czy dzieło może podróżować

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  "Sąd Ostateczny" pojedzie do Włoch? Konserwator sprawdza, czy dzieło może podróżować

  ©Tomasz Bołt

  "Sąd Ostateczny" to jedno z najcenniejszych dzieł w zbiorach polskich. Arcydzieło Memlinga ma być ozdobą wystawy przygotowywanej w Rzymie. Czy pojedzie do Włoch?
  "Sąd Ostateczny" pojedzie do Włoch? Konserwator sprawdza, czy dzieło może podróżować

  ©Tomasz Bołt

  Pomorski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Chmielewski zajął oficjalne stanowisko w sprawie "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga.

  - W myśl obowiązujących przepisów przy muzeach państwowych i samorządowych działają specjalne rady - wyjaśnia Dariusz Chmielewski. - To one sprawują nadzór nad wypełnianiem powinności związanych m.in. z gromadzeniem zabytków i przechowywaniem ich w warunkach, które zapewniają im bezpieczeństwo i właściwy stan zachowania, a zarazem umożliwiają dostęp do nich w związku z prowadzonymi badaniami naukowymi.


  Jednocześnie konserwator informuje, że podjął już kroki w celu stwierdzenia, czy arcydzieło Memlinga może odbyć podróż.
  - Na 15 września została zwołana komisja, która oceni, w jakim stanie jest obraz i czy może on opuścić Muzeum Narodowe w Gdańsku, w którego zbiorach obecnie się znajduje - mówi Dariusz Chmielewski. - W składzie komisji będą specjaliści z ośrodków akademickich Torunia, Warszawy i Krakowa. Spodziewamy się też generalnego konserwatora zabytków pana Piotra Żuchowskiego. Myślę, że jest to grono, którego opinia będzie miarodajna i rozwieje wszelkie wątpliwości.

  Aktualne zainteresowanie mediów "Sądem Ostatecznym" pojawiło się po zapowiedzi wypożyczenia go na wystawę poświęconą twórczości Hansa Memlinga, która w październiku ma się odbyć w rzymskim Kwirynale. Ozdobą ekspozycji miałby być właśnie tryptyk z gdańskiego muzeum. Zaproszenie do udziału w prezentacji z jednej strony cieszy, z drugiej budzi wątpliwości niektórych muzealników i historyków sztuki.

  Wskazują oni , że przenosiny obrazu z miejsca dotychczasowej prezentacji odbiją się niekorzystnie na zabytkowej substancji dzieła. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo związane z transportem dzieła - zarówno drogowym, jak i lotniczym, a przecież mówimy o jednym z najcenniejszych dzieł w zbiorach polskich.

  Obaw Tomasza Korzeniowskiego nie podziela dyrekcja Muzeum Narodowego, wskazując, że Sąd Ostateczny będzie ważnym, ale nie jedynym dziełem Memlinga, które Włosi sprowadzą zza granicy; na wypożyczenie swoich skarbów zgodziły się muzea amerykańskie i zachodnioeuropejskie.

  m.adamkowicz@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie!!!

  Krol KiK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wlosi niedawno przyslali swoja ekipe ze starym aparatem rentgenowskim. Oglosili sensacje, ze Memlingowi pomagali terminatorzy, czyli owczesni stazysci- znaczy sie praca zbiorowa, czyli mniej warta....rozwiń całość

  Wlosi niedawno przyslali swoja ekipe ze starym aparatem rentgenowskim. Oglosili sensacje, ze Memlingowi pomagali terminatorzy, czyli owczesni stazysci- znaczy sie praca zbiorowa, czyli mniej warta. Znieczulaja. Maja prawo wlasnosci dziela. Za lapowke szkodnicy wypuszczaja z lapy arcydzielo. Zostanie aresztowane i przepadnie na wieki. Przez chciwosc i glupote podrzednego urzedasa, ktory "bierze" wedlug rangi. Czy w tym skorumpowanym kraju jest jeszcze ktos trzezwy i odpowiedzialny?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Paweł Beneke

  Gryf Pomorski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  I tym sposobem chytrzy Włosi uzyskają wreszcie własność. Przypomnijmy że Angelo Tani z Florencji w XV w. wygrał ostatecznie proces dotyczący zwrotu dzieła. Wyrok jest już prawomocny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wroci do wlasciciela

  Baribal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Zlodziej i paser w jednym zostanie z rozdziawiona japa. W nagrode papiez zdejmie z Gdanska klatwe. Wlosi obraz zatrzymaja, bo sa jego wlascicielami. Proces o zwrot do Gdanska zaangazuje siedem...rozwiń całość

  Zlodziej i paser w jednym zostanie z rozdziawiona japa. W nagrode papiez zdejmie z Gdanska klatwe. Wlosi obraz zatrzymaja, bo sa jego wlascicielami. Proces o zwrot do Gdanska zaangazuje siedem pokolen prawnikow, a i tak jak wszystko w Strasburgu przegramy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo