POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Ratunku, rządzą nami baby! Współczesna seksmisja po polsku

  Ratunku, rządzą nami baby! Współczesna seksmisja po polsku

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pani premier, premiera, premierka? Tak czy siak na czele polskiego rządu drugi raz stanie kobieta
  1/5
  przejdź do galerii

  Pani premier, premiera, premierka? Tak czy siak na czele polskiego rządu drugi raz stanie kobieta
  ©Bartek Syta

  Ubiegłoroczne badania CBOS nie pozostawiają złudzeń - tylko 9 proc. rodaków chciałoby mieć za szefa kobietę. Dla Ewy Kopacz i innych szefów w spódnicy to nie lada wyzwanie.
  Niektórzy wyrzucają im, że jako szefowe są drobiazgowe i niezorganizowane. A - co najgorsze (twierdzi tak co czwarty badany w 2012 r. przez grupę IQS) - mają niską odporność na stres.

  - Ewa Kopacz nie jest najbardziej stabilna emocjonalnie - oznajmił Jarosław Gowin, sugerując, że nowa pani premier zachowywała się histerycznie.

  - Jeśli mężczyzna krzyczy, to jest twardy i zdecydowany - komentuje z ironią Elżbieta Jachlewska, przewodnicząca Partii Kobiet na Pomorzu. - Kobieta, która krzyknie, jest niestabilną emocjonalnie histeryczką.

  - To tylko świadczy o silnych stereotypach w postrzeganiu roli kobiet i mężczyzn - tłumaczy dr Wiesław Baryła, psycholog społeczny z sopockiego oddziału SWPS. - Ciągną się za nami historyczne zaszłości.

  Ciekawe, że większość mężczyzn pracujących z kobietą szefem, wysoko ocenia kompetencję przełożonych. Z reguły słyszymy, że ich pani prezes, dyrektor, minister - to wyjątek na tle innych kobiet na kierowniczych stanowiskach.

  - Nigdy osobiście nie odczułam stereotypowego postrzegania kobiet - mówi Magdalena Sekuła, prezes Ergo Areny. - Na stanowisku liczy się kompetencja, pracowitość, osobowość. Nie płeć.

  Nie mamy się czym chwalić. Na jedną kobietę, zajmującą stanowisko w zarządzie spółki notowanej na polskiej giełdzie, przypada dziewięciu mężczyzn. W radach nadzorczych zasiada zaledwie 13 proc. kobiet. Mamy tylko cztery panie na stanowiskach wojewodów i jedną marszałek województwa (Elżbieta Polak w lubuskiem).

  Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego uważa, że kobiety są potrzebne w polityce. - Jesteśmy skłonne do negocjacji, uwzględniamy wiele niuansów, łagodzimy napięcia - wylicza. - Chyba częściej, niż panowie, stawiamy na pracę zespołową.

  Zanim jednak kobieta otrzyma szansę sprawdzenia się na stanowisku, czeka ją poważna praca.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama